AcasăEnergieCentrala de la Mintia, cel mai mare proiect energetic din ultimii 35 de ani, a ajuns la stadiu fizic de 75% și va fi gata la jumătatea anului viitor / Aproape 500 de muncitori și peste 200 de firme românești implicate în proiect

Centrala de la Mintia, cel mai mare proiect energetic din ultimii 35 de ani, a ajuns la stadiu fizic de 75% și va fi gata la jumătatea anului viitor / Aproape 500 de muncitori și peste 200 de firme românești implicate în proiect

Centrala de la Mintia, cel mai mare proiect energetic din ultimii 35 de ani, a ajuns la stadiu fizic de 75% și va fi gata la jumătatea anului viitor / Aproape 500 de muncitori și peste 200 de firme românești implicate în proiect
Sursa foto: Prefectura Hunedoara / Facebook

Investitorul irakian Mass Group Holding a ajuns la un stadiu fizic de 75% în construcția centralei pe gaze de la Mintia (Hunedoara), cel mai mare proiect energetic din ultimii 35 de ani din România, o investiție de 1,4 miliarde de euro, a anunțat ministrul Energiei Sebastian Burduja. Construcția a demarat în 2022, iar proiectul va fi gata la jumătatea anului viitor.

Centrala de la Mintia va avea o putere instalată de 1.734 MW și va fi cea mai mare și mai modernă centrală pe gaz din Europa, având tehnologie Siemens de ultimă generație.

În prezent, pe șantierul centralei lucrează aproape 500 de muncitori și peste 200 de firme românești sunt implicate în întreg proiectul.

În decembrie, conform graficului actual, prima turbină de aproape 600MW va fi gata, în ianuarie-februarie încă o turbină identică.

„Astăzi, proiectul este deja la 75% cu primul ciclu, iar la jumătatea anului viitor întreaga centrală cu ciclu combinat va fi gata”, a transmis ministrul Sebastian Burduja.

Drept urmare, în iulie 2026 toți cei 1734MW vor fi în producție.

- articolul continuă mai jos -

În paralel, Transgaz lucrează pentru a conecta centrala la magistrala de gaz, până în luna octombrie.

Centrala de la Mintia va folosi inclusiv gazul românesc din Neptun Deep pentru a produce energie, a precizat ministrul.

Mass Group Holding, un grup cu sediul în Irak, este activ în producţia de energie și deţine un parc de generare de 10.880 MW, și producţie de oţel şi de ciment, unde are o capacitate de 8 milioane de tone pe an.

Ministrul Sebastian Burduja a mai precizat că „suntem în grafic să avem în 2025 cel mai bun an pentru sectorul energetic românesc de după 1989, cu cele mai multe grupuri noi finalizate și conectate la sistemul energetic național”. Potrivit lui, la 31 mai existau deja 594MW noi puși în funcțiune anul acesta. „Vrem să depășim 2000-2500MW până la sfârșitul anului. Fiecare MW nou în sistem e șansa românilor și a companiilor românești de a plăti facturi mai mici. Energie sigură, producție în bandă”, a precizat ministrul.

Comentarii
  • Domnule Burduja rugați pe irakieni să vă dea o mână de ajutor și să finalizați centrala de la Iernut care a ajuns la 98% grad de execuție dar nu poate fi pusă în funcțiune.
    În rest , numai de bine.

Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Comentariile sunt inchise

Pe aceeași temă