Furnizorii Walmart, Target, Amazon.com şi ai altor retaileri mari plasează comenzile pentru mărfurile din China destinate sărbătorilor de iarnă cu câteva săptămâni mai devreme, în condiţiile în care blocajele din transporturi riscă să îi lase pe mulţi cumpărători de cadouri fără produse în sezonul cumpărăturilor de Crăciun, transmite Reuters, citat de news.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Reuters a intervievat aproape o duzină de furnizori şi comercianţi de produse, de la jucării la echipamente pentru computere, din Statele Unite şi Europa.

Cu toţii se aşteaptă la întârzieri de săptămâni ale inventarului de sărbători, din cauza blocajelor din transporturile maritime, inclusiv a unei penurii globale de containere şi închiderii din ultima perioadă a portului Yantian din sudul Chinei, care deserveşte producătorii de lângă Shenzhen, determinată de Covid-19.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

Riscul pentru comercianţii cu amănuntul este o explozie de articole epuizate, chiar în timp ce cumpărătorii sunt gata să-şi deschidă portofelele pentru a cumpăra jucării, îmbrăcăminte şi alte mărfuri.

“Va fi o problemă majoră”, a spus Isaac Larian, director executiv al MGA Entertainment din Los Angeles, care vinde LOL Surprise, Bratz, Little Tikes şi alte mărci de jucării către Amazon, Walmart şi Target. Compania sa are jucării blocate în sute de containere în portul Yantian. Dacă nu va putea obţine suficiente mărfuri pentru clienţii săi care vând cu amănuntul, acest fapt “va afecta vânzările de Crăciun”, a spus Larian.

Blocajul din transporturile maritime este provocat nu doar de întârzierile înregistrate în portul Yantian, care este considerat pricipalul port folosit de Amazon, reprezentând 32,4% din transporturile gestionate de compania de comerţ electronic în cele trei luni până la 31 mai, potrivit firmei de analiză a datelor Panjiva, parte a S&P Global Market Intelligence.

În timp ce portul Yantian s-a redeschis pe 24 iunie, lipsa de containere constrânge încă reluarea în totalitate a activitpţilor, navele de marfă la nivel global fiind supraîncărcate, porturile aglomerate iar containerele blocate în locuri greşite.

Amazon şi alţi retaileri nu au răspuns solicitărilor de comentarii.