Încă o țară europeană ia măsuri contra turismului excesiv: Norvegia va introduce o taxă turistică în contextul numărului record de vizitatori

Bergen Norvegia Sursa foto: Pixabay

Norvegia este pe cale să devină cea mai recentă destinație europeană care introduce o taxă turistică pentru a combate îngrijorările legate de creșterea numărului de vizitatori, relatează Euronews. Parlamentarii au aprobat joi noua taxă, care permite municipalităților să introducă un impozit de 3 % pe înnoptări în „zone afectate în mod deosebit de turism”.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Legea permite autorităților locale să aplice taxa la propria discreție, iar aceasta va fi adăugată la tarifele de cazare. Autoritățile vor putea, de asemenea, să ajusteze procentul în funcție de sezon.
Fondurile obținute din taxă vor fi utilizate exclusiv pentru îmbunătățirea proiectelor de infrastructură turistică care aduc beneficii atât vizitatorilor, cât și populației locale. Pentru a putea cheltui fondurile, municipalitățile vor trebui să demonstreze că facilitățile lor sunt inadecvate și că planurile lor au fost aprobate de guvern.

Cecilie Myrseth, ministrul norvegian al comerțului și industriei, a declarat pe rețelele de socializare că guvernul său a ajuns la un „acord istoric” pentru a introduce o taxă pe turism care să fie „în conformitate cu ceea ce există în restul Europei”.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
trazactii calcule sedintă
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Țara este cea mai recentă dintr-o serie de națiuni europene care introduc sau măresc taxele pentru vizitatori pentru a aborda problema în creștere a turismului excesiv. O taxă poate fi aplicată și navelor de croazieră care fac escală în țară, în special în zonele cele mai afectate de turismul excesiv.

Norvegia se confruntă cu un boom al turismului
Pe măsură ce turiștii aleg din ce în ce mai mult destinațiile mai răcoroase din nordul Europei pentru a scăpa de caniculă, Norvegia a cunoscut un boom al numărului de vizitatori.
Anul trecut, un număr record de 38,6 milioane de persoane au rezervat cazare în țară.Aceasta include peste 12 milioane de înnoptări ale turiștilor străini – o creștere de 4,2 % față de 2023.

Articolul integral AICI

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.