AcasăȘtiriPremierul ungar Viktor Orban spune că va solicita scutirea de sancțiunile SUA privind petrolul rusesc

Premierul ungar Viktor Orban spune că va solicita scutirea de sancțiunile SUA privind petrolul rusesc

Premierul ungar Viktor Orban spune că va solicita scutirea de sancțiunile SUA privind petrolul rusesc
Sursa foto: Facebook/ Orbán Viktor

Premierul ungar Viktor Orban a declarat vineri că speră să îl convingă pe președintele Donald Trump că Ungaria ar trebui să fie scutită de sancțiunile SUA privind petrolul rusesc, din cauza dependenței sale ridicate de rețelele de conducte pentru aprovizionarea cu energie, scrie Reuters.

Orban a declarat că va discuta cu Trump sancțiunile SUA împotriva companiilor petroliere ruse Rosneft și Lukoil în cadrul unei întâlniri programate pentru 7 noiembrie și că își propune să încheie un acord economic amplu cu Statele Unite.

„Ungaria este o țară fără ieșire la mare… Depindem de rutele de transport prin care energia poate ajunge în Ungaria. Acestea sunt în mare parte conducte”, a declarat Orban.

„Trebuie să îi facem pe americani să înțeleagă această situație particulară… dacă vrem ca ei să permită scutiri de la sancțiunile americane împotriva Rusiei”, a spus el.

Orban a declarat că, în ciuda faptului că are acces la mare, Germania a solicitat o scutire pentru una dintre rafinăriile sale.

- articolul continuă mai jos -

Ministrul german al economiei a declarat marți că a primit asigurări de la Washington că activitatea germană a Rosneft va fi scutită de sancțiuni, deoarece activele nu mai sunt sub controlul Rusiei. Filiala germană a Rosneft deține o participație majoritară în rafinăria de petrol Schwedt.

Noile sancțiuni impuse de SUA, care reprezintă un risc pentru dependența Ungariei de importurile de țiței din Rusia, au fost anunțate la câteva zile după un incendiu la principala rafinărie de pe Dunăre a grupului petrolier maghiar MOL, care a obligat-o să funcționeze la capacitate redusă.

Joi, guvernul Ungariei a publicat un proiect de lege pentru modificarea legii privind stocarea țițeiului și a produselor petroliere importate, pentru a-i permite să desemneze așa-numitele stații de alimentare de rezervă pentru a furniza combustibil utilizatorilor critici în cazul unei situații de urgență în aprovizionare.

Discuțiile lui Orban cu Trump de săptămâna viitoare vor fi prima sa întâlnire bilaterală cu președintele SUA de când aliatul său de lungă durată s-a întors la Casa Albă.

 

Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Comentariile sunt inchise