Producția de automobile din România a ajuns la 408.176 unități în primele nouă luni ale anului, ceea ce reprezintă o creștere de 8,6% față de perioada similară din 2023, arată datele transmise de Asociația Constructorilor de Automobile din România (ACAROM).

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În septembrie 2024, au fost produse în România 51.701 autoturisme, o creștere de 10,26% față de septembrie 2023 , respectiv 46.888 unități. Dintre acestea 27.551 unități au fost produse în uzina DACIA de la Mioveni și 24.150 unități au fost produse de uzina FORD OTOSAN de la Craiova.

Pe primele nouă luni din 2024, producția de automobile se situează la un nivel de 408.176 unități , o creștere de +8.6% față de perioada similară din 2023 respectiv 375.860 unități, din care DACIA 228.641 unități și FORD OTOSAN 179.535 unități, conform datelor ACAROM.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA