Economiștii Băncii Transilvania se așteaptă ca Banca Națională a României să majoreze astăzi rata de dobândă de referință cu cel puțin 75 puncte de bază, pentru contracararea presiunilor inflaționiste și ancorarea așteptărilor cu privire la evoluția prețurilor de consum pe termen mediu.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Consiliul de Administrație al Băncii Naționale a României (BNR) se întrunește astăzi în cadrul celei de-a cincea ședințe de politică monetară din 2022.

Și alți economiști consultați de Economedia se așteaptă la o majorare a dobânzii cheie de 75 de puncte procentuale, la 4,5%.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Adrian Codîrlașu, vicepreședinte CFA, a declarat pentru Economedia că Banca Națională cu siguranță va opera o creștere a dobânzii cheie, cel mai probabil cu 75 puncte de bază, pentru a duce dobânda la 4,5%, dar nu exclude o creștere de 100 de puncte de bază.

Și economiștii ING Bank se așteaptă la o creștere de 75 de puncte procentuale atât în ședința de politică monetară din iulie, cât și în cea din august. Însă ei nu exclud o creștere mai mare, în special deoarece România are un decalaj și față de vecini, și văd rata dobânzii de politică monetară ajungând la 6% până la finalul anului.

Citește și:

Analiștii se așteaptă ca BNR să crească dobânda la 4,5% în ședința de politică monetară din această săptămână