Francezii sunt cei mai pesimiști europeni în ceea ce privește viitorul Uniunii Europene și singura țară din cele 27 în care optimiștii sunt în minoritate (42%), fiind depășiți numeric de pesimiști (52%), arată un sondaj comandat de Parlamentul European și ale cărui rezultate au fost publicate miercuri, 17 aprilie, relatează France Info.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Această tendință pare să se fi accentuat în ultimii ani, inclusiv în rândul unora dintre vecinii Franței. În Germania, de exemplu, optimiștii sunt încă majoritari, dar pesimismul câștigă teren. În general, francezii au o imagine mai proastă despre UE și instituțiile sale decât cetățenii din celelalte 26 de țări.

În acest mare sondaj de opinie la nivel european, în cadrul căruia au fost chestionate peste 26.000 de persoane, dintre care puțin peste o mie în Franța, francezii se remarcă în mai multe privințe. În primul rând, doar 8% dintre cei chestionați știau că votul în Franța va avea loc duminică, 9 iunie.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

Și totuși, același sondaj arată că francezii sunt gata să meargă la vot. O mare majoritate (67%) se declară pregătită să meargă la urne pentru a alege noul Parlamentul European.

Impactul războaielor din Ucraina și Gaza

Contextul internațional este deosebit de relevant, peste 80% dintre respondenți considerând că războiul din Ucraina și conflictul din Gaza fac ca acest vot european să fie și mai important. Mai mult, potrivit barometrului, apărarea și securitatea ar trebui să fie prioritatea numărul unu a UE în următorii ani, chiar dacă apărarea nu este în prezent o competență europeană deplină.

Alte preocupări foarte puternice ale alegătorilor francezi care reies din acest sondaj sunt lupta împotriva sărăciei, lupta împotriva schimbărilor climatice și sănătatea publică. Politica agricolă, de care Franța beneficiază foarte mult, se află pe locul patru.