Preţurile produselor care ies pe porţile fabricilor au înregistrat, în luna noiembrie 2025, comparativ cu luna noiembrie 2024, o scădere de 1,3% în Uniunea Europeană (UE), însă România se numără printre statele membre UE cu cele mai mari creşteri ale preţurilor producţiei industriale în ritm anual, arată datele publicate joi de Eurostat și citate de Agerpres.
Conform acestor date, preţurile producţiei industriale au crescut în majoritatea statelor membre în ritm anual, însă cele mai importante creşteri au fost înregistrate în Bulgaria (13,8%) şi România (4,9%). Cele mai importante scăderi ale preţurilor producţiei industriale în ritm anual au fost înregistrate în Luxemburg (minus 5,5%), Portugalia (minus 3,8%) şi Irlanda (minus 3,6%).
Eurostat precizează că evoluţia preţurilor producţiei industriale în UE a fost influenţată în special de un declin cu 6,1% al preţurilor la energie.
De la o lună la alta, preţurile producţiei industriale au crescut cu 0,5% în zona euro şi cu 0,6% în UE. Cele mai mari creşteri au fost înregistrate în Irlanda (4,4%), Suedia (1,9%), Bulgaria şi Grecia (ambele cu un avans de 1,6%). În România, preţurile producţiei industriale au stagnat în luna noiembrie 2025 comparativ cu luna octombrie 2025.
Şi în acest caz, preţurilor producţiei industriale în UE au fost influenţate în special de o creştere de 1,9% a preţurilor la energie.
Modificarea preţurilor la porţile fabricilor este pusă de obicei pe seama consumatorilor finali şi de aceea poate fi un indicator al evoluţiei inflaţiei pe care Banca Centrală Europeană o vizează prin politica sa monetară.
Anterior, Institutul Naţional de Statistică (INS) a dat publicităţii propriile date, conform cărora preţurile producţiei industriale pe total (piaţa internă şi piaţa externă) au crescut cu 4,8% în noiembrie 2025, faţă de luna similară din 2024, iar comparativ cu luna anterioară s-au majorat cu 0,3%.
La nivelul pieţei interne, indicele preţurilor producţiei industriale a înregistrat o scădere de 0,04% în noiembrie 2025 faţă de luna precedentă şi o majorare de 4,95%, în comparaţie cu noiembrie 2024.
În ceea ce priveşte piaţa externă, în noiembrie faţă de luna precedentă, preţurile producţiei industriale au fost mai mari cu 1,16%, iar comparativ cu aceeaşi lună a anului anterior se constată o creştere de 4,33%.
Pe marile grupe industriale, în noiembrie 2025, faţă de noiembrie 2024, creşteri ale preţurilor producţiei industriale au fost consemnate în: industria bunurilor de capital (2,52%), industria bunurilor de uz curent (5,66%), industria bunurilor de folosinţă îndelungată (5,20%), industria bunurilor intermediare (4,67%) şi în industria energetică (5,81%).
Raportat la perioada de referinţă, datele INS relevă faptul că, pe secţiuni de activitate, preţurile au crescut în distribuţia apei, salubritate, gestionarea deşeurilor, activităţi de decontaminare (11,32%), în industria prelucrătoare (4,07%), în producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat (6,66%) şi în industria extractivă, 0,83%.