Ministerul Transporturilor declanșează procedurile de expropriere pentru proiectarea și execuția Centurii Timișoara Vest, conform unui proiect aflat pe ordinea de zi a ședinței de Guvern.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
Astfel, Guvernul demarează declanşarea procedurilor de expropriere pentru un număr de 258 de imobile, în suprafață totală de 1.699.126 mp. De asemenea, pentru realizarea lucrării este necesară ocuparea unei suprafețe de 121.455 mp aparținând proprietății publice a statului și o suprafață de 58.312 mp aparținând proprietății publice a unităților administrativ-teritoriale a municipiului Timișoara și a localităților Săcălaz și Sânmihaiu Român din judeţul Timiș. Totodată, este necesară ocuparea unei suprafețe de 153.119 mp aflată în domeniul privat al statului și în administrarea Agenției Domeniilor Statului, suprafață de teren ce va face obiectul unui proiect alt de act normativ de trecere din domeniul privat al statului în domeniul pubic al statului.
Sumele estimate aferente despăgubirilor pentru imobilele aflate pe raza municipiului Timișoara și a localităților Săcălaz și Sânmihaiu Român din județul Timiș sunt în cuantum de 73,172 milioane de lei și se alocă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii.
În prezent, punctul de început al obiectivului de investiții “Varianta de Ocolire Timisoara Vest” se desprinde din DNCT (existentă) are orientare spre sud-est, fiind în prelungirea centurii existente pe partea de nord pe circa 1,00 km, după care printr-o curbă cu raza mare schimbă orientarea traseului către sud. La km 3+380 traversează CF 218 Timișoara – Arad și la km 4+860 traversează, atât DN 6, cât și CF 133 Ronat Triaj-Cenad, aflată în paralel cu drumul național. În continuare traseul se desfășoară într-o zonă plată, la circa 600 m în paralel cu o linie electrică de 220 kv, traversează pârâul Beregsau la km 7+795 al variantei și printr-un pasaj comun traversează în zona km 9+950 DN 59A (km DN 59A 6+200) și CF 100 Timișoara – Jimbolia, aflată la circa 400 m sud față de drumul național, după care varianta se îndreaptă spre Canalul Bega.
Amintim că, în ianuarie, CNAIR a semnat cu turcii de la Nurol contractul pentru proiectarea și execuția Centurii Timișoara Vest. Varianta Ocolitoare Timişoara-Vest va avea o lungime de aproximativ 13 kilometri şi trebuie construită în 30 de luni, dintre care şase luni alocate pentru proiectare şi 24 luni pentru execuţie.
Noua variantă ocolitoare va închide centura în jurul Timișoarei. Va avea un pasaj peste DN59A, continuat cu un pasaj peste CFR 100 (în lungime totală de 750 metri), un pasaj peste DN 6 și CF 133 (450 metri), un pod peste râul Bega (450 metri) și patru noduri rutiere (cu DN 69 /E671 și cu Drumul Național Centura Timișoara, la intersecția cu DN 6, la intersecția cu DN 59A și la intersecția cu Radiala Nouă de Vest/C30).

Constructorul Nurol din Turcia a finalizat cu o ușoară întârziere lotul Nușfalău – Suplacu de Barcău al Autostrăzii Transilvania (13,5 km), lucrează conform graficului pe Lotul 3 al Autostrăzii Moldovei (14 km) și urmează să înceapă lucrările efective pe lotul PNRR al Autostrăzii Unirii Târgu Mureș-Miercurea Nirajului (25 km).