Autostrada Sibiu – Făgăraș: CNAIR semnează cu Makyol contractul pentru Lotul 4 / CNSC a respins contestația Strabag

DN 1 ieșire spre Făgăraș Sursa Foto : CNAIR

Compania de Drumuri poate semna cu Makyol (Turcia) și contractul pentru Lotul 4 al Autostrăzii Sibiu – Făgăraș. Consiliul Național pentru Soluționarea Contestațiilor (CNSC) a respins luni, 10 iulie, contestația Strabag, conform datelor publice pe care le-a consultat Economedia (evaluarea la CNSC a durat aproape 2 luni). CNAIR și Makyol vor semna și contractul pentru Lotul 3, lot care nu a fost contestat la CNSC.

Pentru lotul 4, Sâmbăta de Sus – municipiul Făgăraș (16 km și drum de legătură), Compania de Drumuri a desemnat pe 5 mai, Asocierea Makyol Insaat Sanayi Turizm Ve Ticaret A.S. – Yapi Merkezi Insaat Ve Sanayi A.S câștigătoare a contractului pentru proiectare și execuție a lotului 4, valoarea ofertei fiind de 1,1 miliarde lei.

Decizia CNSC pentru Lotul 4:

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

„Astăzi (n.r. vineri, 5 mai), după finalizarea procesului de evaluare a ofertelor, am desemnat câștigătorul contractului pentru proiectarea și execuția tronsonului 4 al autostrăzii Sibiu – Făgăraș (16,26 km), inclusiv drumul de legătură cu DN1 (5,6 km). ASOCIEREA MAKYOL INSAAT SANAYI TURIZM VE TICARET A.S. – YAPI MERKEZI INSAAT VE SANAYI A.S. trebuie să finalizeze proiectarea în 12 luni, iar lucrările de construcție în 36 de luni.Finanțarea contractului în valoare de 1,19 miliarde lei fara TVA va fi asigurată prin Programul Transport 2021-2027. Dacă rezultatul procedurii nu va fi contestat vom putea semna contractul după expirarea perioadei legale de depunere a acestora”, spunea pe 5 mai șeful CNAIR, Cristian Pistol.

Analize Economedia

criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic

Pentru Loturile 1 și 2, CNAIR încă nu a anunțat câștigătorii.

Comentarii

  1. Dar pentru autostrada Transilvania lotul din Bihor cand se da rezultatul contestatiei depusa de Strabag?

Comments are closed.

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.