Ministrul Justiției, Radu Marinescu, a declarat, în emisiunea „Bună, România!”, moderată de Radu Buzăianu și Răzvan Zamfir, la B1 TV, că vor fi organizate alegeri în continuare și că nu există căi de atac în legislația din România prin care decizii ale Curții Constituționale, care nu sunt acte administrative conform legislației, să fie atacate în contenciosul administrativ.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
- Așa cum am precizat întotdeauna în intervențiile mele publice, ca ministru al Justiției am ales să nu comentez mecanismul jurisdicțional tocmai pentru a asigura deplina independență a actului de justiție.
- Pe de altă parte, am observat și eu recent existența unei astfel de hotărâri judecătorești.
- Urmează să analizăm contextul în care aceasta a fost adoptată pentru a stabili în ce măsură pot să fie exercitate atribuții instituționale ale ministerului nostru cu privire la exercitarea unor verificări disciplinare, întrucât, strict la nivel teoretic discutând, nu există căi de atac în legislația din România prin care decizii sau hotărâri ale Curții Constituționale, care nu sunt acte administrative conform legislației, să fie atacate în contenciosul administrativ.
- Așadar, legea în momentul de față, nu permite adoptarea unor soluții specifice contenciosului administrativ de suspendare sau anulare de către instanțele judecătorești a unor decizii sau hotărâri ale Curții Constituționale.
- Dacă este să analizăm efectele unei astfel de hotărâri judecătorești, veți observa că actele administrative care au fost adoptate de către Guvern în organizarea alegerilor nu sunt vizate de această hotărâre judecătorească, nu sunt suspendate sau anulate și, în consecință, organizarea alegerilor produce în continuare efecte, astfel încât vom avea în continuare alegeri.
- În ceea ce privește exercitarea căii de atac a recursului, aceasta poate să fie făcută, bineînțeles, și Înalta Curte de Casație și Justiție va avea posibilitatea să stabilească legalitatea.