Petrom continuă seria ieftinirii carburaților începută în ultimele zile din februarie și ajunsă sâmbătă după-amiază la cea de-a noua reducere consecutivă a prețurilor. De data aceasta, motorina standard s-a ieftinit cu 5 bani pe litru. Prețul benzinei a rămas neschimbat.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În București, potrivit peco-online, benzina standard costă între 7,14 lei și 7,21 lei pe litru, iar motorina standard costă între 7,45 lei și 7,48 lei pe litru.

Stația Petrom Vitan, monitorizată de Economedia, afișează sâmbătă 15 martie 2025, următoarele prețuri: 7,2 lei pentru un litru de benzină standard și 7,47 lei pe litru în cazul motorinei standard.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

Precedenta ieftinire a fost aplicată marți, 11 martie 2025, când Petrom a ieftinit benzina standard și motorina standard cu câte 5 bani pe litru, potrivit Monitorul Prețurilor.

Săptămâna trecută, prețurile au mai scăzut de alte cinci ori: luni, 3 martie 2025, prețurile benzinei și motorinei standard au scăzut cu câte patru bani pe litru, miercuri, 5 martie, cu câte trei bani pe litru, joi, 6 martie, cu câte șase bani pe litru, iar  vineri 07 martie, prețurile au scăzut din nou, cu alți șase bani pe litru, atât în cazul benzinei standard, cât și în cazul motorinei standard,
iar sâmbătă, 8 martie, Petrom a ieftinit benzina standard cu 6 bani pe litru, iar prețul motorinei standard a rămas neschimbat.

Startul ieftinirilor a fost dat miercuri, 26 februarie, când benzina standard și motorina standard s-au ieftinit cu câte trei bani pe litru, o reducere similară fiind aplicată și și joi, 27 februarie.

Comparativ cu luna trecută, prețul mediu al unui litru de benzină a scăzut cu 4,5%, ceea ce înseamnă că un plin (50 de litri) costă astazi cu 17 lei mai puțin decât în urmă cu 30 de zile.

În cazul motorinei, prețul mediu al unui litru s-a diminuat cu 2,6%, ceea ce înseamnă că un plin (50 de litri) costă astăzi cu 10 lei mai puțin decât în urmă cu 30 de zile.

În această perioadă România se află pe locul al 8-lea în Uniunea Europeană în topul țărilor cu cea mai ieftină benzină, după Bulgaria, Cipru, Cehia, Lituania, Malta, Polonia, Suedia.

În cazul motorinei, țara noastră este situată pe locul 10 între statele Uniunii Europene în ceea ce privește cel mai mic preț la acest tip de combustibil, după Bulgaria, Cipru, Cehia, Estonia, Luxemburg, Malta, Polonia, Slovacia, Spania.

Față de începutul anului, prețurile sunt însă mai mari.