Pe platforma IMM Invest erau înscrise 18.372 de întreprinderi mici şi mijlocii la data de 20 octombrie, din care 2.700 pe Agro IMM Invest, a anunţat, joi, Dumitru Nancu, director general al Fondului Naţional de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici şi Mijlocii (FNGCIMM), citat de Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

“La 20 octombrie, datele de ieri, astăzi se ataşează în continuare, vreau să vă spun că pe platforma noastră IMM Invest avem 18.372 de întreprinderi mici şi mijlocii înscrise, pe lângă celelalte 26.000 de anul trecut care au fost finanţate. Din acest pachet de 18.372, 2.700 sunt pe Agro Invest, restul sunt IMM Invest”, a spus Dumitru Nancu, la videoconferinţa “Afaceri în agricultură”, organizată de Grupul de presă Bursa.

El a subliniat că în acest moment, doar pe IMM Invest există 13.000 de garanţii aferente creditelor, iar numărul lor creşte cu 500 de garanţii pe zi. Acestea însumează 10 miliarde de lei plătiţi IMM-urilor, iar garanţia ataşată este de 8,2 miliarde de lei.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

Potrivit sursei citate, cele 26.000 de IMM-uri care au accesat programul anul trecut au reuşit să menţină 495.000 de locuri de muncă.

Nancu a precizat că la Registrul Comerţului sunt înscrise 700.000 de întreprinderi înregistrate, dintre care 485.000 sunt active. La începutul programului IMM Invest una din patru firme era bancabilă, la închiderea programului două din patru firme erau bancabile, iar anul acesta s-a ajuns ca trei din patru firme să fie bancabile, a menţionat directorul general al Fondului Naţional de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici şi Mijlocii.

În ceea ce priveşte programul Agro IMM Invest, Dumitru Nancu afirmă că solicitările au fost de 4 miliarde de lei, din care s-au plătit 2,5 miliarde de lei şi garantate 1,4 miliarde de lei. Din punct de vedere al codurilor CAEN al firmelor care accesează programul pe primul loc se situează cultivarea cerealelor, pe locul doi activitatea în ferme mixte, iar pe trei fabricarea pâinii.

Pentru acest an, şeful FNGCIMM estimează că cele două programe vor ajuta la menţinerea a 450.000 de angajaţi. Prin cele două programe, anul trecut şi anul acesta au fost plătite ajutoare de stat în valoare de un miliard de lei, a adăugat el.