România are în depozite gaze naturale în procent de 96,52% – 2.963,3 milioane metri cubi, anunță ministrul Economiei, Virgil Popescu, care dă asigurări că nu vom avea probleme cu gazele în această iarnă. Media UE e de 94,68%.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
“Astăzi, 1 noiembrie, avem în depozite gaze naturale în procent de 96,52% – 2.963,3 milioane metri cubi.
Nu vom avea probleme cu gazele în această iarnă. Populația și economia nu vor avea de suferit”, transmite ministrul Economiei, pe pagina personală de Facebook.
Conform platformei Gas Infrastructure Europe, media UE e de 94,68%. Printre țările care stau cel mai bine sunt Franța 99,99%, Danemarca 99,76%, Germania 98,82%, Polonia 98,64% și Croația 96,93%. Datele GIS arată că România ajunge la 96,34%. Marea Britanie are depozitele pline.