Ministrul Muncii, Marius Budăi, a anunţat luni că avem cel mai mare număr de contracte de muncă înregistrate în REGES (Registrul General de Evidenţă a Salariaţilor) în ultimii 10 ani, 6.683.885, iar politicile publice eficiente au condus la creşterea numărului de contracte cu 109.053. În acelaşi timp înregistrăm şi cel mai mare număr de angajatori, care este de 735.410.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

„Măsurile luate în ultimul an de guvernare în domeniile economic şi social îşi arată efectele benefice! Avem cel mai mare număr de contracte de muncă înregistrate în REGES (Registrul General de Evidenţă a Salariaţilor) în ultimii 10 ani, şi anume 6.683.885. Politicile publice eficiente au condus la creşterea numărului de contracte cu 109.053”, precizează ministrul Muncii pe Facebook.

Marius Budăi spune că „numărul de angajaţi, pentru că există persoane care au mai multe contracte de muncă este şi el la un nivel record, de 5.793.592”.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant

„Cei mai mulţi angajaţi sunt în industria prelucrătoare (1.175.775), comerţ (1.075.786), construcţii (567.177), transport şi depozitare (486.531). În acelaşi timp înregistrăm şi cel mai mare număr de angajatori, care este de 735.410. Menţionăm că nu fac obiectul declarării în registru unele categorii de lucrători, care sunt, însă, evidenţiate la Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, cum ar fi: funcţionarii publici, militarii, personalul din justiţie, etc..”, mai spune Budăi.