China, principalul procesator mondial de pământuri rare, a interzis joi exportul de tehnologie pentru extragerea și separarea metalelor strategice, în contextul în care a revizuit o listă de tehnologii considerate esențiale pentru securitatea națională, scrie Reuters.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În decembrie anul trecut, Ministerul Comerțului a vorbit despre eventuală măsură de adăugare a tehnologiei la “Catalogul tehnologiilor interzise și restricționate la export”. De asemenea, a interzis exportul tehnologiei de producție a metalelor și a aliajelor de pământuri rare, precum și al tehnologiei de preparare a unor magneți de pământuri rare.

Măsura vine în contextul în care Europa și Statele Unite se străduiesc să se debaraseze de pământurile rare din China, care reprezintă 90% din producția globală rafinată.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

Pământurile rare sunt un grup de 17 metale utilizate pentru a produce magneți folosiți în vehicule electrice, turbine eoliene și alte produse electronice.

China stăpânește cu măiestrie procesul de extracție cu solvenți pentru rafinarea mineralelor strategice, pe care companiile occidentale de pământuri rare s-au străduit să le implementeze din cauza complexității tehnice și a preocupărilor legate de poluare.