FOTO Bucureștiul roz. Magnoliile înflorite au scos cetățenii Capitalei la plimbare pe străzi, în acest weekend

IMG20240317145825

Bucureștiul este colorat în roz zilele acestea, iar sute de bucureșteni au ieșit la plimbare, bătând la pas străzile Capitalei, pentru a descoperi și fotografia sutele de magnolii mai mici sau mai mari care au înflorit în această perioadă.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Turul magnoliilor din București a început să devină din ce în ce mai popular în special după ce, în 2021, Diana Robu, PR de profesie, a început să marcheze pe harta virtuală a Bucureștiului locul unde se găsesc cele peste 1.100 de magnolii din oraș. HartaMagnoliilor poate fi descoperită la acest link.

Cea mai populată atracție a fost magnolia uriașă de pe strada Mahatma Gandhi. Zeci de persoane stăteau aici la coadă, duminică, pentru a prinde o poză cu copacul aflat în plină floare.

Analize Economedia

Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar

O altă magnolie faimoasă din Capitală este cea de pe strada Dragoș Vodă, numită și „Magnolia Supremă”. „Ar fi cea mai bătrână magnolie din București, avea cândva 15-17 metri lățime și a adus-o un farmacist austriac la noi, în urmă cu mai bine de o sută de ani, chiar înaintea celui De-Al Doilea Război Mondial”, scrie Harta Magnoliilor.

De asemenea, zona din Capitală cu cea mai densă populație de magnolii este în Sectorul 3, pe trei străzi paralele, numite Cerceluș – Diligenței – Levănțica.