Discuții la Guvern cu sindicaliștii de la metrou, care au amenințat cu greva

Redacția feb. 10, 2025 0 comentarii 2050 vizualizări
metrou Metrorex Eroilor 2 M5 (2)

Marți, 11 februarie, la ora 10, vor avea loc discuții la Guvern între autorități și sindicaliștii de la metrou care au amenințat cu greva, au anunțat aceștia.

„Mâine, marți 11.02.2025, ora 10.00, la Sediul Guvernului României, va avea loc o întâlnire la Cancelaria Primului-ministru. La aceasta ședință vor participa reprezentanți guvernamentali, reprezentanți ai Ministerului de Finanțe, al Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, ai administrației Metrorex, precum și cei ai USLM sindicatele de la metrou. Timp de două ore se încearcă găsirea unei soluții ca să nu fie grevă la metroul bucureștean. Ședința se estimează să dureze maxim două ore”, a anunțat președintele sindicatului de la metrou USLM Marian Artimon.

Amintim că lucrătorii de la metrou au demarat o grevă japoneză în data de 3 februarie, în semn de protest față de Ordonanța Trenuleț, de austeritate, care a blocat practic mărirea de salariu negociată de sindicat la finalul anului trecut. Ei au planificat și o grevă de exces de zel.

Analize Economedia

software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
inflatie bani echilibru balanta
la veterinar
camioane UMB autostrazi
Donald Trump
Colaj bani lei Marcel Ciolacu
Bani, investitie, economii
Marcel Ciolacu, premier
Incredere
constructii, locuințe, bloc, muncitori, șantier
cristian mihai ciolacu, nepotul premierului
Emil Boc, Sorin Grindeanu
Ministerul Energiei Sursa foto Peter Szijjarto
tbb foto event
productie, fabrica
Donald Trump, Trumponomics
euro, moneda, bancnote, bani
bani, finante, lei, financiar, deficit
Mugur Isarescu, guverantorul BNR

„Greva de exces de zel face parte din tipurile de greve propriu-zise. Grevele de exces de zel înseamnă că ești foarte atent la tot ce trebuie să faci și dacă se respectă legislația cu privire la muncă și la atribuțiile pe care le ai.

Dacă nu am două persoane cu care să fac lucrarea, cum spune la Instrucțiune, nu fac lucrarea. Nu am responsabilitățile cu trenul efectuate, nu ies cu trenul, chiar dacă mă roagă orice șef.

O să facem și o reclamație la ITM, pentru că, pe lângă faptul că suntem puțini și muncim mult, ni se mai spune să fim și mai puțini”, a declarat liderul USML, Marian Artimon, pentru Buletin de București.

Miercurea trecută, circulaţia trenurilor de metrou s-a desfășurat la intervale mai mari decât cele din programul aprobat, pe Magistrala 2, reprezentanţii Metrorex afirmând că situaţia este cauzată de ”absenţa din motive medicale a mai multor mecanici de tren”.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.