Ionuț Moșteanu (48 de ani) a fost propus ministru al Dezvoltării și Administrației în guvernul Cioloș. Lider al grupului USR în Camera Deputaților, Moșteanu a fost unul dintre cei mai vocali USR-iști în ultima perioadă, dat fiind că e și purtător de cuvânt al partidului.Moșteanu ar urma să gestioneze controversatul program ”Anghel Saligny” lansat pe guvernul Cîțu.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

O altă mare temă prezentă la capitolul Administrație în programul de guvernare al guvernului Cioloș este reforma administrativ-teritorială. În primă fază, potrivit programului de guvernare, reforma ar urma să se facă ”benevol”, localitățile falimentare fiind stimulate să se unifice cu altele mai puternice.

Moșteanu e la al doilea mandat de deputat, ales în Argeș. În primii patru ani în Parlament, Moșteanu a militat din Comisia pentru transporturi pentru deblocarea lucrărilor la Autostrada Pitești-Sibiu și pentru alte proiecte mari de infrastructură.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

În 2020, Moșteanu a pierdut alegerile pentru primăria Pitești, clasându-se pe locul 3 după candidații PSD și PNL.

În 2016, Moșteanu a fost secretar de stat în ministerul Transporturilor în Guvernul Cioloș, având în responsabilitate companiile de stat precum Tarom, ROMATSA, Compania Națională de Aeroporturi București, Portul Constanța.

Înainte de a intra în politică, a lucrat peste 20 de ani în mediul privat, în companii multinaţionale, unde a coordonat proiecte și echipe de oameni (Scala J Walter Thompson, Connex/Mobifon, Western Union, Leo Burnett/Publicis), apoi a devenit antreprenor.

Potrivit CV-ului său postat pe site-ul USR, Moșteanu a urmat cursurile Facultății de Automatică a Universității Politehnica București și ale Facultatea de Management de la Universitatea Bioterra (implicată într-un scandal uriaș legat de emiterea de diplome false), precum și un master la Facultatea de Filosofie a Universității București. În campania electorală pentru Primăria Pitești, el a fost acuzat de presa locală că nu ar fi terminat Facultatea de Automatică.