SolarToday Eastern Europe, furnizor de soluții de stocare a energiei, a finalizat cu succes punerea în funcțiune a unui sistem de stocare a energiei în baterii (BESS) cu o capacitate de 10,3 MWh în localitatea Zorleni, județul Vaslui.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
Sistemul de 10,3 MWh stochează energie solară provenită dintr-un parc fotovoltaic de 6 MW din Zorleni, pe care o livrează în rețeaua națională în perioadele de vârf de consum, contribuind la echilibrarea rețelei și creșterea stabilității acesteia, pe măsură ce producția din surse regenerabile continuă să crească.
După acest proiect, SolarToday Eastern Europe intenționează să implementeze în România capacități suplimentare de 300 MWh de stocare a energiei, în mai multe proiecte aflate acum în stadiul de dezvoltare.
„România a intrat într-o nouă etapă, în care stocarea eficientă a energiei a devenit la fel de importantă ca producerea acesteia.Proiectul din Zorleni demonstrează că sistemele moderne de baterii pot funcționa fiabil în condițiile specifice rețelei românești și pot juca un rol esențial în echilibrarea producției de energie din surse regenerabile. Colaborarea noastră cu Jinko ESS, Power Electronics și PowerKonnekt demonstrează capacitatea SolarToday de a aduce în rețelele locale tehnologie globală de top”, spune Kamer Toker, Director de Vânzări al SolarToday Eastern Europe.
SolarToday este un integrator regional și partener tehnologic pentru dezvoltatorii de proiecte de producție de energie din surse regenerabile, oferind soluții pentru producția de energie fotovoltaică și stocare.
La începutul anului 2024 țara noastră dispunea de o capacitate instalată de 16 MWh, iar în prezent nivelul a depășit 400 MWh. Proiectul din Zorleni a fost dezvoltat și coordonat de SolarToday Romania, în colaborare cu Jinko ESS, Power Electronics și PowerKonnekt.
Jinko ESS a furnizat în acest proiect sistemele de baterii, Power Electronics a livrat soluția Medium-Voltage (MV) Skid, care asigură conectarea stabilă la rețea, iar PowerKonnekt a implementat sistemul de management al energiei (EMS), care permite monitorizare, reducerea vârfurilor de sarcină și echilibrarea rețelei pentru fiabilitate în operare.
SolarToday își propune să extindă portofoliului de proiecte în Europa, inclusiv cu un proiect de 5 MWh în Ungaria, precum și mai multe sisteme de dimensiuni medii dedicate clienților comerciali și industriali din Grecia, Bulgaria, Germania, Olanda și Turcia, cu capacități cuprinse între 261 kWh (C&I) și 70 MWh (proiecte de tip utility-scale).