Cîțu, despre taxa de solidaritate: Nu este un comportament normal din partea statului să penalizeze companii care au plătit taxe în avans, ca noi să avem bani la buget

Florin Cîțu sursa foto: Inquam Photos/ Octav Ganea

Președintele PNL Florin Cîțu a criticat din nou taxa de solidaritate pentru companiile mari discutată în coaliția de guvernare, spunând că nu este un comportament normal din partea statului să penalizeze companii care au plătit taxe în avans în perioada crizei, ca statul să aibă bani la buget. El afirmă că nu este clară destinația acestor bani.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

„În perioada aceasta de criză, aceste companii pe care noi vrem să le penalizăm prin această taxă au dat bani și în avans pentru ca noi să avem bani la buget. Au fost companii care au plătit înainte ca să avem bani la buget. Nu este un comportament normal din partea statului să penalizeze aceste companii. Nu am înțeles care ar fi destinația acestor bani și de ce să se facă acum”, a spus el.

Florin Cîțu a declarat și marți că nu susține suprataxarea marilor companii cu 1% din cifra de afaceri. El a precizat că nu se justifică o astfel de taxă și a amintit că în timpul lockdown-ului cauzat de pandemia COVID-19 aceste mari companii sunt cele care au susținut bugetul.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Peste 300 de companii românești și străine active în România ar putea fi afectate de o „taxă de solidaritate” de 1% discutată în acest moment în coaliția de guvernare, care s-ar putea aplica firmelor cu afaceri de minim 100 de milioane de euro. Calculele realizate de Economedia arată că Guvernul ar încasa peste 5 miliarde lei dacă taxează afacerile acestor firme.

 

Comentarii

  1. wow de la optimizari fiscale si taxe ioc la taxe platite in avans…pe ce lume traieste
    penelacheul asta?!

Comments are closed.

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.