Orice încercare de a bloca fondul de relansare al Uniunii Europene ar fi un “dezastru pentru Europa”, declară, într-un interviu pentru Der Spiegel, Isabel Schnabel, membră în boardul executiv al Băncii Centrale Europene (BCE), potrivit publicației boursorama.com.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Creșterea datoriei statelor membre din cauza măsurilor prevăzute în plan nu este o problemă, cu condiția ca aceste cheltuieli publice să stimuleze o creștere economică durabilă, spune aceasta.

“Creșterea datoriei publice este inevitabilă și rezonabilă în fața acestei crize a secolului, cu condiția ca investițiile să stimuleze o creștere durabilă”, a argumentat ea.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant

Curtea constituțională germană a blocat luna trecută ratificarea fondului european de relansare, aprobat de cele două camere ale Parlamentului, pentru a examina un recurs împotriva acestui plan de investiții finanțat prin datorii.

Isabel Schnabel a lansat și un semnal de alarmă în privința riscurilor financiare legat de activitățile fondurilor speculative, ilustrate recent de pierderile masive ale unor mari bănci precum Credit Suisse din cauza expunerii la Archegos Capital.

Acest caz este un “semnal de alarmă asupra faptului că există riscuri sistemice semnificative”, a arătat ea.