ANRE face controale la 3 furnizori de gaze naturale și la 6 furnizori de energie electrică / Premierul spunea că unii furnizorii au crescut „nefundamentat” prețurile

facturi bani energie Sursa foto Economedia Ilona Andrei (4)

Autoritatea Națională de Reglementare în Energie (ANRE) derulează acțiuni de control la trei furnizori de gaze naturale și șase furnizori de energie electrică, afirmă surse consultate de Economedia. Informația a fost dată în exclusivitate de HotNews. Premierul Marcel Ciolacu cerea vineri dimineață, în deschiderea ședinței de Guvern, ca Ministerul Energiei și ANRE să verifice majorarea prețurilor la gaze, pentru că unii furnizorii au crescut „nefundamentat” prețurile.

„Îi cer domnului ministru al Energiei să se uite cum atenție la ceea ce se întâmplă în privința prețului la gaze. Am văzut că au apărut situații de furnizori care au crescut nefundamentat prețurile, de vreme ce în toată Europa acestea au scăzut. Este drept că aceste majorări nu se resimt în facturile populației unde există plafonare. dar aceste firme vin apoi la stat ca să le decontăm noi diferența față de prețul plafonat. De aceea, vă rog să verificați situația și sper ca și ANRE să se sesizeze”, a spus Marcel Ciolacu.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

HotNews scrie că ANRE a observat că unii furnizori au raportat valori mari în contractele cu clienții finali, iar cantități de energie au fost vândute succesiv, cu scopul de a crește prețul. Companiile riscă amendă de 5% din cifra de afaceri.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

 

Comentarii

Comments are closed.

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.