Pieţele bursiere din SUA au înregistrat miercuri una din cele mai bune zile din istorie, după ce preşedintele Donald Trump a anunţat suspendarea unor taxe vamale care vizează alte țări, cu excepția Chinei, pe o perioadă de 90 de zile, transmite AP, potrivit Agerpres.
În ultimele zile bursele au înregistrat scăderi semnificative pe plan global, pe fondul temerilor legate de un declin economic mondial declanșat de un război comercial al SUA. Totuși, după anunțul aşteptat de investitorii din întreaga lume, pieţele bursiere au revenit pe creştere.
Președintele SUA spune că peste 75 de ţări negociază pe teme comerciale cu oficialii de la Washington şi nu au adoptat măsuri de represalii la cele mai recente taxe vamale americane.
“Am autorizat o pauză de 90 de zile”, a anunţat Trump.
Scott Bessent, secretarul Trezoreriei americane, le-a spus jurnaliştilor că Trump a suspendat pentru majoritatea partenerilor comerciali aşa numitele taxe vamale “reciproce” dar menţine taxa de 10% la aproape toate importurile globale. Excepţia este China, pentru care taxele vamale americane ajung la 125%, ceea ce sporeşte posibilitatea unor noi turbulenţe pe pieţele financiare.
Războiul comercial nu s-a încheiat iar escaladarea conflictului între cele două cele mai mari economii mondiale poate provoca pagube imense, apreciază analiştii. China a reacţionat prin majorarea, de la 34% până la 84%, a tarifelor pentru bunuri provenite din Statele Unite.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
Indici bursieri
Indicele Dow Jones Industrial Average s-a apreciat cu 7,87%, ajungând la valoarea de 40.608,45 puncte, în creştere cu 2.962,86 puncte faţă de valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente.
Indicele Standard and Poor’s 500 s-a apreciat cu 9,52%, ajungând la valoarea de 5.456,90 puncte, în creştere cu 474,13 puncte faţă de valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente.
Indicele Nasdaq s-a apreciat cu 12,16%, ajungând la valoarea de 17.124,97 puncte, în creştere cu 1.857,06 puncte faţă de valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite Reuters.
Şi cotaţiile la ţiţei s-au redresat miercuri, după declinul semnificativ din ultimele zile. La bursa New York Mercantile Exchange (Nymex), cotaţia barilului de petrol ‘light sweet crude’ cu livrare în luna mai a crescut cu 2,77 dolari, ajungând la închidere la valoarea de 62,35 dolari.
La bursa ICE Futures, cotaţia barilului de petrol Brent din Marea Nordului cu livrare în luna iunie a crescut cu 2,66 dolari, ajungând la închidere la valoarea de 65,48 dolari.
Indicele Nikkei 225 al Bursei din Japonia înregistra joi un avans de peste 8%, pieţele bursiere din Asia înregistrând creşteri semnificative.