Ce salarii primesc angajații din industria HoReCa și turism. Compania care oferă un salariu mediu net de peste 5.000 de lei

restaurant Pixabay

Societatea Companiilor Hoteliere Grand, companie ce administrează hotelul de cinci stele JW Marriott din Capitală, American Restaurant System, compania care deține lantul de restaurante Pizza Hut și compania Amrest Coffee SRL, care operează reţeaua de cafenele Starbucks sunt firmele din industria HoReCa și turism care oferă cele mai mari salarii medii nete din România, arată calculele Economedia realizate pe baza datelor de la Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC) din 2020. Au fost luate în calcul primele 10 business-uri după cifra de afaceri din 2020.

Societatea Companiilor Hoteliere Grand funcționează ca o filială a Strabag SE. Ansamblul The Grand este cel mai mare complex multifuncțional de acest gen din România. De asemenea, compania mai administrează galeria comercială The Grand Avenue, precum și spațiile de birouri The Grand Offices. Compania a încheiat anul 2020 cu o cifră de afaceri de peste 60 milioane lei și cu 192 de angajați, iar salariul mediu net al acestora era de 5.134 lei pe lună. (Salariul mediu net a fost calculat după formula: cheltuieli totale de personal/ număr de angajaţi/ 1,7 (diferenţa brut/ net)/ 12 luni).

Pe locul doi regăsim compania American Restaurant System, o filială a companiei Spera Franchise Group, care administrează și deține lanțul de restaurante Pizza Hut. Sphera Franchise Group este un grup din industria de mâncare din Romania și deține companiile care operează în sistem de franciză brandurile KFC, Pizza Hut, Pizza Hut Delivery și Taco Bell. În 2020, compania înregistra afaceri de peste 68 milioane lei, având 359 de angajați. Salariul mediu net plătit în 2020 pe lună ajungea la 3.761 lei.

Următoarea în clasamentul ONRC se situează compania Amrest Coffee, care operează reţeaua de cafenele Starbucks. Business-ul a înregistrat anul precedent afaceri de peste 91 milioane lei. În România compania operează peste 28 de locații ale brandului Starbucks. În 2020 grupul avea 406 angajați, iar salariul mediu net oferit era de 3.238 lei pe lună.

Următoarele business-uri în top 5 se clasează Societatea de Tratament Balnear şi Recuperarea Capacităţii de Muncă (TBRCM), business în regim hotelier din București (2.994 lei/lună) și Premier Restaurants România, operatorul lanțului de restaurante McDonald’s din România (2.884 lei/lună).

La coada clasamentului ONRC se află 3 companii care aveau în 2020 un salariu mediu de puțin peste 1.600 lei pe lună: M.W.IMPORT EXPORT (hotel Holiday Olimp), afacere de tip hotelier din județul Constanța, localitatea Mangalia (1.629 lei), US Food Network, operatorul restaurantelor KFC în România, parte a Sphera Franchise Group (1.605), precum și Turism Felix, o companie hotelieră din România care operează în județul Bihor, localitatea Băile Felix (1.513 lei).

FirmăCifra de afaceri 2020Număr salariați 2020Cheltuieli de personal 2020Salariul mediu/lună lei
SOCIETATEA COMPANIILOR HOTELIERE GRAND60.776.85919220.109.7305.134
AMERICAN RESTAURANT SYSTEM68.408.25835927.543.0263.761
AMREST COFFEE91.106.80940626.816.1333.238
SOCIETATEA DE TRATAMENT BALNEAR ŞI RECUPERARE A CAPACITĂŢII DE MUNCĂ “T.B.R.C.M.”58.791.60563838.973.3402.994
PREMIER RESTAURANTS ROMANIA869.024.0053.812224.291.2112.884
EUREST ROM131.876.1881.18955.476.3342.287
SET-CORPORATION63.269.97733715.356.0672.234
M.W.IMPORT EXPORT83.433.684802.659.3051.629
US FOOD NETWORK524.957.9413.553116.327.7871.605
TURISM FELIX53.825.45972722.432.5241.513

Sursă: ONRC

sursa foto: Pixabay

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.