China a reafirmat sâmbătă că nu poartă niciun fel de negocieri comerciale cu SUA, dezminţind astfel afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump publicate vineri, transmite AFP, citată de Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

”Nu există consultări sau negocieri între China şi SUA cu privire la chestiunea taxelor vamale şi cu atât mai puţin la un acord”, a declarat ambasada Chinei la Washington într-un comunicat publicat pe aplicaţia de mesagerie WeChat.

Afirmaţiile americane conform cărora este în desfăşurare un dialog privind taxele vamale sunt ”înşelătoare”, subliniază diplomaţia chineză.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

”Dacă Statele Unite vor într-adevăr să rezolve problema prin dialog, ele trebuie atunci să-şi corecteze erorile, să renunţe la ameninţări şi la presiunile asupra altora şi să suprime complet toate măsurile tarifare unilaterale luate faţă de China”, indică acelaşi comunicat.

Într-un interviu publicat vineri de revista Time, Donald Trump a afirmat că sunt în desfăşurare discuţii între Washington şi Beijing pentru a încerca să se ajungă la un acord şi a lăsat de înţeles că procesul s-ar putea încheia în câteva săptămâni.