Citronex, unul dintre cei mai mari importatori și distribuitori de banane din Europa, se extinde în România / Compania investește într-o seră pentru producția de tomate

Afitomate

Compania poloneză Citronex, unul dintre cei mai mari importatori și distribuitori de banane din Europa, își dezvoltă activitățile în România, scrie Hortidaily. Investiția într-o seră de 50Ha pentru producția de tomate a fost confirmată pe 17 ianuarie de autoritățile locale din Dumbrăveni, județul Sibiu.

„Investiția se va realiza în mai multe etape. Prima seră de 10 ha va costa aproximativ 25 de milioane de euro și va genera 120 de locuri de muncă. Sera de la Dumbrăveni va fi cea mai mare din România și ar urma să aprovizioneze în principal piața internă, dar sunt luate în calcul și alte piețe din jurul nostru”, spune Emil Dârloșan, primarul comunei Dumbrăveni.

„Sunt foarte bucuros pentru că se reia activitatea de tomate care a fost abandonată în Dumbrăveni cu mulți ani în urmă – felicitări tuturor. Așteptările sunt rezonabile atât pentru localnici, cât și pentru investitori și așteptăm materializarea. Acest tip de investiție ne dă certitudinea că vom avea un produs autohton bun la momentul potrivit. Haideți să facem ceea ce este necesar pentru țară în fiecare zi și în fiecare loc”, a declarat și ministrul Agriculturii Petre Daea, care a participat la întâlnirile cu investitorii polonezi.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Compania de familie se află deja în top trei cei mai mari producători de roșii din Europa. În Polonia, Citronex are la dispoziție peste 80Ha de sere similare. Cu noile investiții din România, vor ajunge la o producție anuală de 50.000 de tone.

Citronex își dezvoltă afacerile în România din 2018, furnizând banane celor mai mari lanțuri de supermarketuri. Centrele de maturare situate în Timișoara și București sunt cele mai mari facilități de acest tip din țară. Compania fiică, Yellow Fresh Fruits, vinde peste 100 de camioane de banane în România în fiecare săptămână. Citronex deține, de asemenea, două centre de maturare în Polonia și unul în Ungaria, cu o capacitate totală de maturare de o jumătate de milion de cartoane pe săptămână.

Prima fază a construcției celor 10Ha de sere de la Dumbrăveni este planificată să fie finalizată la sfârșitul anului 2024.