Confederaţiile sindicale reprezentative la nivel naţional – CNS Cartel Alfa, CNSLR-Frăţia, Blocul Naţional Sindical (BNS), Confederaţia Sindicatelor Democratice din România (CSDR) şi CSN Meridian – au transmis, marţi, o scrisoare preşedintelui României, Nicuşor Dan, prin care îi solicită să organizeze o întâlnire pentru medierea conflictului cu Guvernul Bolojan, transmite Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

“Confederaţiile sindicale naţionale reprezentative din România – CNSLR-Frăţia, BNS, CNS Cartel Alfa, CSDR şi CSN MERIDIAN, vă solicită să organizaţi o întâlnire cu conducerile acestora, pentru medierea conflictului cu Guvernul României, cauzat de refuzul prim-ministrului Guvernului României de a dialoga cu reprezentanţii confederaţiilor sindicale, pe tema măsurilor de austeritate ce urmează a fi adoptate de către Executiv”, se arată în scrisoare.

Liderii sindicali avertizează că, în situaţia în care preşedintele nu va da curs solicitării de a media conflictul, confederaţiile sindicale îşi rezervă dreptul de a declanşa ample acţiuni de protest şi iniţierea procedurilor pentru declanşarea grevei generale.

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania

Confederaţiile sindicale au solicitat, încă de luni, premierului Ilie Bolojan o întâlnire de urgenţă pe tema măsurilor de austeritate ce urmează să se aplice în perioada următoare, în caz contrar urmând să se iniţieze procedurile legale pentru declanşarea grevei generale la nivel naţional.

Pentru că nu au fost invitate la discuţii de către premier, cele cinci confederaţiile sindicale au avansat încă de luni posibilitatea să apeleze la şeful statului pentru exercitarea rolului său de mediator.

Scrisoarea este semnată de către Sorin Leonard Bărăscu, preşedinte CNSLR-Frăţia, Mircea Burlacu, vicepreşedinte BNS, Bogdan Iuliu Hossu, preşedinte CNS Cartel ALFA, Iacob Baciu, preşedinte CSDR şi Dumitru Fornea, secretar general CSN Meridian