Dezvoltatorul orădean Prima Development Group a început lucrările în Capitală pentru Prima Solis, un ansamblu rezidențial premium amplasat în sectorul 2, în zona Mega Mall.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
PRIMA Solis va fi dezvoltat în patru faze, însumând 9 clădiri de locuințe. Dezvoltatorul estimează că prima fază a noului proiect va fi livrată în vara anului 2027. Valoarea totală a dezvoltării se ridică la 140 de milioane de euro.
Proiectul rezidențial are 950 de apartamente ridicate pe un teren cu o suprafață de 37.000 mp, peste 1.000 de locuri de parcare, 60 de stații de încărcare pentru mașini electrice, peste 500 de boxe și două spații de joacă.
„PRIMA Solis este primul proiect high-end din estul Bucureștiului care va fi construit la standard nZEB și suntem convinși că va atrage atenția segmentului upper medium, în special interesul familiilor tinere și profesioniștilor aflați în căutarea unui stil de viață modern și sustenabil. PRIMA Solis este unul dintre cele mai ambițioase proiecte PRIMA Development Group și concentrăm în el toată experiența acumulată în cele două decenii de activitate pe care le avem pe piața imobiliară. Ansamblul va avea unităț compartimentate, cu accent pe spații mari, multă lumină naturală, terase mari și soluții smart home”, spune Adrian Stoichină, co-CEO PRIMA Development Group.
Noua dezvoltare este construită la standard nZEB și este primul proiect de regenerare urbană construit pe fosta platformă industrială Antrefrig, pe locul unde a funcționat o fabrică de mobilier.
O clădire rezidențială standard nZEB (nearly Zero-Energy Building) este o clădire cu performanță energetică foarte ridicată, unde consumul de energie este aproape zero sau foarte scăzut.
PRIMA Solis va oferi viitorilor proprietari oportunitatea să aleagă între studiouri, apartamente cu 2, 3, 4 camere și penthouse-uri pe două niveluri, cu terase ample.
Prima Development Group este cel mai mare dezvoltator imobiliar din Oradea și a fost fondat în 2005. Compania s-a extins în București din 2017, având proiecte rezidențiale precum Boemia Apartments și Core Timpuri Noi.