Compania Națională Aeroporturi București care administrează Aeroporturile Otopeni și Băneasa va avea de vineri, 1 martie un nou director general interimar. Miercuri, 28 februarie, Consiliul de Administrație al CNAB l-a numit pe la conducere pe Gabriel Bulgaru care va prelua mandatul de la 1 martie, dată de la care expiră mandatul actualului director Sorin Păun numit în iulie 2022, potrivit surselor din CNAB.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Inginerul Gabriel Bulgaru, a fost director la IPTANA (institutul de proiectare în transporturi din anii 50), iar din 2019 este director tehnic la Otopeni, conform contului profesional de pe Linkedin. Domeniul aviației este în responsabilitatea secretarului de stat Bogdan Mândrescu (PSD), iar numirile se fac doar cu acordul conducerii Ministerului Transporturilor.

Compania Aeroporturi București are peste 1400 de angajați, iar marți, 27 februarie sindicatul CNAB a protestat la Ministerul Finanțelor care ar bloca Memorandum-ul Ministerului Transporturilor pentru exceptarea de la prevederile Legii 296/2023 prin care se taie bonurile de masă, primele și sporurile în companiile de stat. CNAB a înregistrat profit, iar în 2023 a avut 14,6 milioane pasageri, aproape de traficul record din 2019 : 14,7 milioane.

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania