Hidroelectrica a lansat la licitație un contract de 158 de milioane lei pentru construcția parcului fotovoltaic Tudor Vladimirescu de 45 de MW din județul Brăila, un proiect vechi al companiei de stat, încă din perioada în care intrase în insolvență – 2012. În această localitate, compania deține, de mulți ani, 55 de hectare de teren cumpărate, iar liniile de înaltă tensiune și statiile de distributie și transformare ale Transelectrica sunt în imediata apropiere.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
„Principalele activități care fac obiectul contractului sunt: proiectare, fabricare/procurare; ambalare, transport, livrare; lucrări pregătitoare ; montarea echipamentelor și instalațiilor; executare probe și verificări în fabrică și în amplasament; punere în funcțiune”, se arată în caietul de sarcini elaborat de Energy Tehnologies & System.
Lucrările vor dura trei ani iar finanțarea este asigurată din fonduri proprii.
Hidroelectrica vrea să devină un actor puternic pe piața energiei fotovoltaice. Pe lângă parcul Tudor Vladimirescu , compania a semnat contractul pentru parcul plutitor „Nufărul” , de la Ipotești, pe Olt, și Are în plan achiziția a patru proeicte deja operaționale, urmărind, în total, un portofoliu de 360 de MW.
Hidroelectrica operează deja și un parc eolian – Crucea.
Compania de stat este cel mai mare producător de energie electrică din România, având o capacitate instalată de peste 6.400 MW.