JD Vance avertizează Europa să fie mai blândă în ceea ce privește reglementarea tehnologiei, în cadrul unui discurs important privind inteligența artificială / Vicepreședintele SUA, despre dependența de tehnologia chineză: „Dacă nu plătești pentru produs, tu ești produsul”

JD Vance Foto: JD Vance / Facebook

Vicepreședintele american JD Vance a îndemnat națiunile europene să adopte o abordare pro-creștere în ceea ce privește reglementarea inteligenței artificiale (AI), pledând pentru o supraveghere mai lejeră, care să încurajeze inovarea în loc să o înăbușe, transmite Politico. Luând cuvântul la Summitul de Acțiune privind Inteligența Artificială de la Paris, Vance a făcut apel la lideri să îmbrățișeze AI cu optimism și a avertizat că reglementarea excesivă ar „paraliza una dintre cele mai promițătoare tehnologii pe care le-am văzut în ultimele generații”.

El a criticat Legea privind Piețele Digitale și Legea privind Serviciile Digitale ale Uniunii Europene, descriindu-le drept „norme internaționale oneroase” care împiedică inovarea și creează provocări inutile pentru întreprinderile americane. De asemenea, a susținut că restricționarea dezvoltării inteligenței artificiale ar avantaja în primul rând giganții tehnologici existenți, în loc să încurajeze concurența și descoperirile.

În ciuda acestor critici, Vance a salutat discuțiile în curs privind un cadru de reglementare mai „favorabil inovării” în Europa. Henna Virkkunen, vicepreședinte al Comisiei Europene responsabil cu Suveranitatea Tehnologică, a apărat politicile existente, dar a recunoscut necesitatea unei abordări mai echilibrate.

Analize Economedia

criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Observațiile lui Vance se aliniază poziției multor companii europene din domeniul AI, care au solicitat o revizuire a Actului UE privind AI, pentru a se concentra mai mult pe încurajarea inovării decât pe impunerea de controale stricte. În mod similar, președintele francez Emmanuel Macron a prezentat summitul drept o oportunitate de a valorifica potențialul inteligenței artificiale, mai degrabă decât de a se fixa pe temerile legate de reglementare.

Dincolo de reglementare, Vance a luat în vizor și China, avertizând că „adversarii străini ostili” exploatează inteligența artificială pentru „a rescrie istoria și a cenzura discursul”. El a avertizat împotriva dependenței de tehnologia chineză, subliniind că „dacă nu plătești pentru produs, tu ești produsul”. Comentariile sale au fost făcute pe fondul creșterii tensiunilor dintre SUA și China privind inteligența artificială, exacerbate de planul lui Trump de dezvoltare a inteligenței artificiale, în valoare de 500 de miliarde de dolari, și de progresele înregistrate de China în lansarea modelelor AI avansate.

Discursul a avut loc, de asemenea, în contextul noilor tarife americane pentru oțelul și aluminiul european, pe care președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, le-a condamnat ca fiind „nejustificate”. Se așteaptă ca tarifele să escaladeze tensiunile comerciale dintre Washington și Bruxelles, Vance și von der Leyen urmând să se întâlnească mai târziu.