Lukoil va plăti 1,45 miliarde de dolari pentru majorarea participației în proiectul de gaze Shah Deniz

lukoil petrotel, rafinarie, ploiesti Sursa: Petrotel.lukoil.com

Lukoil a anunţat că va plăti 1,45 miliarde de dolari pentru a achiziţiona o participaţie de 9,99% în proiectul Shah Deniz, cel mai mare depozit de gaze naturale din Azerbaidjan, de la compania energetică Petronas din Malaezia, transmite Reuters, citat de Agerpres.

Lukoil, al doilea mare producător rus de petrol, intenţiona să cumpere o participaţie de 15,5% de la Petronas, pentru 2,25 miliarde de dolari, dar a redus nivelul tranzacţiei după ce alţi acţionari ai proiectului, compania britanică BP şi firma azeră SOCAR, şi-au revendicat drepturile de preempţiune.

După finalizarea tranzacţiei, participaţia Lukoil în Shah Deniz va ajunge la 19,99%, în timp ce BP, care este operatorul proiectului, controlează 29,99%, TPAO deţine 19%, SOCAR – 14,35%, NICO – 10% şi SGC restul de 6,67%.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În decembrie 2020, Azerbaidjanul a început să exporte gaze naturale spre Europa de la zăcământul Shah Deniz via Coridorul Sudic de Gaze, un proiect în valoare de 33 de miliarde de dolari.

Acest coridor conectează regiunea Mării Caspice cu Italia, trecând prin Turcia şi Grecia.