Polonia a anunţat miercuri, măsuri, menite să pună capăt tuturor importurilor de petrol ruseşti până la sfârşitul anului 2022, după ce marţi a anunţat că interzice importurile de cărbune rusesc, relatează The Associated Press, citată de News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Polonia şi-a redus deja în mare măsură dependenţa de petrolul rusesc, a afirmat premierul polonez Mateusz Morawiecki.

Morawiecki a declarat în cadrul unei conferinţe de presă că Polonia lansează cel mai radical plan dintre statele europene pentru a elimina dependenţa de energia Rusiei.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Polonia a anunţat, marţi, că interzice importurile de cărbune rusesc. Morawiecki a spus că se aşteaptă ca importurile de cărbune să fie încheiate în mai.

El a mai subliniat că Polonia va lua măsuri pentru a deveni ”independentă” de aprovizionarea Rusiei şi face apel la state membre UE să ”renunţe” la combustibilii fosili ai Moscovei. Polonia susţine că banii din exporturile de petrol şi gaze alimentează maşina de război a Rusiei şi că acest lucru ar trebui să înceteze.

De asemenea, premierul polonez a făcut apel la Comisia Europeană să impună taxe pe toate hidrocarburile importate din Rusia pentru un comerţ ”corect”.

Polonia a făcut progrese pentru reducerea dependenţei de gazul rusesc. Un terminal de import al gazelor lichefiate a fost construit în Swinoujscie şi este în curs de extindere. Qatarul, SUA, Norvegia, precum şi alţi exportatori livrează gaze către acest terminal. Un nou gazoduct care transportă gazele din Norvegia urmează să fie deschis la sfârşitul acestui an.