România nu se află într-o situație care să justifice apelarea la Fondul Monetar Internațional și nici nu există semnale privind o criză guvernamentală iminentă, a transmis, miercuri, Administrația Prezidențială, transmite Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

„Răspândirea de știri alarmiste, bazate pe surse neasumate, fără o minimă verificare, nu doar că dezinformează opinia publică, dar pot genera panică inutilă, afectând climatul de stabilitate economică și încrederea cetățenilor în instituțiile statului. Invităm reprezentanții mass-media la responsabilitate și echilibru, mai ales în contextul actual, în care România are nevoie de coerență, predictibilitate și încredere”, a subliniat sursa citată.

Într-o precizare transmisă presei, Administrația Prezidențială a evidențiat că „rămâne deschisă dialogului, cu respect față de libertatea presei, dar condamnă ferm promovarea unor informații neverificate, care pot afecta în mod direct interesul public”.

Analize Economedia

Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar