Preţurile petrolului au scăzut miercuri cu peste 1,5%, după ce Rezerva Federală a SUA a lăsat neschimbată dobânda de referinţă, iar preocupările privind cererea au continuat să influenţeze piaţa, transmite agenția Reuters, citată de News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Contractele futures pentru ţiţeiul Brent pentru luna mai au scăzut cu 1,43 dolari, sau cu 1,64%, la 85,95 dolari pe baril.

Contractele futures U.S. West Texas Intermediate, pentru livrare în aprilie, care au expirat miercuri, au închis în declin cu 1,79 USD, sau cu 2,14%, la 81,68 USD.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Contractul WTI pentru luna mai aa scăzut cu 1,46 USD, la 81,27 USD pe baril.

Preţul petrolului Brent a atins cel mai ridicat nivel din 31 octombrie în sesiunea anterioară, de 87,38 dolari pe baril, în timp ce WTI a atins cel mai ridicat nivel din 27 octombrie, de 83,47 dolari.

Miercuri, Rezerva Federală a menţinut ratele dobânzilor în intervalul de 5,25% până la 5,50%, dar factorii de decizie politică au indicat că încă se aşteaptă să le reducă cu trei sferturi de punct procentual până la sfârşitul anului 2024.

Decizia Fed privind dobânzile a fost în limitele aşteptărilor, iar impactul asupra pieţelor petroliere a fost limitat, a declarat Andrew Lipow, preşedintele Lipow Oil Associates.

U.S. Energy Information Administration (EIA) a declarat că stocurile de ţiţei au scăzut în mod neaşteptat săptămâna trecută, pe măsură ce exporturile au crescut, iar rafinăriile au continuat să crească activitatea. Reducerea stocurilor de ţiţei a fost determinată de producţia mai mare a rafinăriilor şi exporturile puternice de ţiţei, a declarat Matt Smith, analist principal de petrol la Kpler.

Institutul American de Petrol a raportat, de asemenea, că stocurile de ţiţei şi benzină au scăzut săptămâna trecută, în timp ce stocurile de distilate au crescut, potrivit surselor.

În altă parte, atacurile ucrainene asupra activelor ruseşti de rafinare au contribuit la propulsarea preţurilor ţiţeiului, deoarece participanţii de pe piaţă au evaluat impactul asupra echilibrului aprovizionării cu ţiţei şi combustibil.