Consiliul Local al Sectorului 2 a fost împuternicit să se asocieze cu Metrorex în vederea realizării în comun a proiectului de extindere a Magistralei M2 de metrou Pipera – Petricani.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

O hotărâre în acest sens a fost aprobată în şedinţa de joi seară a Consiliului General al Capitalei, proiectul fiind introdus pe ordinea de zi suplimentară, transmite Agerpres.

Conform raportului de specialitate, Sectorul 2 ar urma să achiziţioneze şi să finanţeze serviciile pentru întocmirea documentaţiei tehnico-economice în scopul realizării tronsonului Pipera – Gara Petricani. Documentaţia respectivă va fi predată ulterior Metrorex.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Primarul Sectorului 2, Rareş Hopincă, a salutat adoptarea hotărârii CGMB, apreciind că reprezintă “un pas important” pentru extinderea metroului în zona Pipera.

“Extinderea reţelei de metrou este esenţială pentru sectorul nostru, iar acest proiect de mare importanţă, pe care mi l-am asumat încă de la început, va contribui semnificativ la deblocarea traficului din zonă. (…) Ne vom asigura că acest proiect merge înainte şi că dezvoltăm şi soluţii complementare, cum ar fi construcţia de parcări, pentru a sprijini fluidizarea traficului şi pentru a încuraja utilizarea transportului în comun. Este esenţial să creăm o infrastructură integrată, care să ofere locuitorilor din Sectorul 2 alternative eficiente şi la transportul cu maşina personală”, a scris edilul, pe Facebook.