Ministrul Energiei Sebastian Burduja a semnat alături de Rumen Radev, ministrul Energiei din Bulgaria, și de Theodoros Skylakakis, ministrul Energiei și al Mediului din Grecia, Declarația de Intenție pentru Dezvoltarea unui Pilon pentru Energie Regenerabilă în Europa de Sud-Est între Republica Elenă, Republica Bulgară și România, potrivit unui comunicat al Guvernului. Această declarație comună are în prim-plan investițiile în centralele eoliene offshore și în hidrogen.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

„Declarația are trei componente: (1) dezvoltarea în comun a proiectelor de energie eoliană pe mare, în Marea Neagră și în Marea Egee, inclusiv prin accesarea finanțării prin Facilitatea Europeană de Conectare; (2) stabilirea unui Centru regional pentru hidrogen regenerabil prin participarea autorităților, operatorilor sistemelor de transport și a industriei, accesând de asemenea finanțări prin Facilitatea Europeană de Conectare; și (3) dezvoltarea în comun a infrastructurilor trans-frontaliere de încărcare a vehiculelor electrice”, potrivit informării Guvernului.

În cadrul Reuniunii de la Atena, Sebastian Burduja a avut și o întâlnire bilaterală cu Kadri Simson, comisarul european pentru Energie. Potrivit comunicatului, subiectele principale de discuție au fost îmbunătățirea securității energetice în regiune, creșterea numărului, calității și a impactului proiectelor comune în domeniul energiei regenerabile, integrarea gazelor cu emisii reduse de carbon precum hidrogenul și biometanul în amestecul energetic și consolidarea interconectărilor pentru rețeaua de transport de gaze naturale și energie electrică.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

În cadrul Reuniunii ministrul Sebastian Burduja a avut și întâlniri bilaterale importante, cu Theodoros Skylakakis, gazda evenimentului, ministrul Energiei și Mediului din Republica Elenă, cu Dubravka Djedovic Handanovic, ministrul Mineritului și Energiei din Republica Serbia, cu Peter Szijjarto, ministrul Afacerilor Externe și al Comerțului Internațional din Ungaria.