Preşedintele Rezervei Federale (Fed) a Statelor Unite, Jerome Powell, a cerut mai multă vigilenţă în lupta împotriva inflaţiei, avertizând că sunt posibile creşteri suplimentare ale ratelor dobânzilor, transmite CNBC.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Deşi a recunoscut că s-au făcut progrese şi a spus că Fed va fi atentă în ce direcţie va merge de aici, liderul băncii centrale americane a spus că inflaţia este încă peste nivelul la factorii de decizie se simt confortabil.

El a menţionat că Fed va rămâne flexibilă, în timp ce analizează alte mişcări, dar a dat puţine indicii că este gata să înceapă să se relaxeze în curând.

Analize Economedia

Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar

”Deşi inflaţia a scăzut de la nivelul său de vârf – o evoluţie binevenită – ea rămâne prea mare. Suntem pregătiţi să creştem în continuare ratele, dacă este cazul şi intenţionăm să menţinem politica la un nivel restrictiv până când suntem încrezători că inflaţia se mişcă sustenabil în jos spre obiectivul nostru”, a spus Powell în remarcile pregătite pentru discursul său principal, la reuniunea anuală a Fed din din Jackson Hole, Wyoming.

Discursul seamănă cu observaţiile pe care Powell le-a făcut anul trecut la Jackson Hole, în timpul cărora a avertizat că este probabilă ” o anumită durere”, pe măsură ce Fed îşi continuă eforturile de a reduce inflaţia înapoi la obiectivul său de 2%.

Powell a indicat că este prea devreme pentru a declara victoria, chiar dacă datele din această vară sunt în mare parte în favoarea Fed.

Iunie şi iulie au înregistrat o scădere a ritmului de creştere a preţurilor, cu inflaţia de bază în creştere cu 0,2% pentru fiecare dintre aceste luni, potrivit Biroului de Statistică a Muncii.