Reprezentanții federațiilor sindicale din învățământ s-au adunat din nou, marți, în fața sediului Ministerului Educației și Cercetării, pentru a cincea zi de proteste față de Legea Bolojan, ce include măsuri precum creșterea normei didactice, scrie Edupedu.ro. Manifestația are loc la o zi după întâlnirea ministruluI Daniel David cu liderii sindicali, care au anunțat, ulterior, că ministrul „s-a angajat că va solicita o discuție cu prim-ministrul, pentru a-i prezenta situația și pentru a-i propune să se renunțe” la măsuri.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

„Demisia”, „Mincinosul”, „Nu plecăm” și „Jos, jos, jos ministru mincinos” s-au numărat printre mesajele scandate, marți dimineață, de protestatarii care pichetau sediul MEC.

În mesajul transmis de liderii sindicali în teritoriu, după discuțiile de luni cu ministrul, se arată că „reprezentanții federațiilor sindicale au respins categoric propunerea conducerii MEC de a participa la elaborarea legislației subsecvente Legii 141/2025, atenționând că acțiunile de protest vor continua până când masurile care vizează învățământul preuniversitar vor fi abrogate”.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

Citește articolul complet pe Edupedu.ro