Economia americană continuă să arate o “îmbunătățire susținută” după impactul crizei coronavirusului, dar inflația a “progresat de manieră notabilă” în cursul ultimelor luni, va afirma marți șeful băncii centrale americane, Federal Reserve, potrivit unor extrase din discursul său.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Jerome Powell urmează să fie audiat de o subcomisiei a Camerei Reprezentanților dedicată crizei sanitare a coronavirusului. Potrivit punctajului distribuit de serviciul de comunicare al Fed luni după-amiază, șeful Fed nu va intra în detalii în ceea ce privește politica monetară a băncii centrale și nici nu va evoca posibilitatea ca aceasta să accelereze retragerea unora dintre măsuri de stimulare a economiei, în fața creșterii inflației, potrivit agenției Reuters, citată de boursorama.com.

Jerome Powell afirmă că această creștere a prețurilor este un fenomen tranzitoriu.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

“Vom face tot posibilul, la Fed, pentru a susținue economia atât cât este necesar pentru a finaliza restabilirea sa”, în condițiile în care “pandemia continuă să prezinte riscuri”.