Tesla a livrat un număr record de 310.048 de vehicule electrice în primul trimestru, dar acesta a fost totuşi sub aşteptările analiştilor, de 317.000 de unităţi, transmite CNBC, citat de News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Compania a produs în primele trei luni ale anului 305.407 vehicule.

În aceeaşi perioadă a anului trecut, Tesla a livrat 184.800 de vehicule şi a produs 180.388 de unităţi.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Compania a deschis recent o nouă fabrică în Brandenburg, Germania, şi a organizat ceremonia de inaugurare pe 22 martie.

Tesla intenţionează, de asemenea, să organizeze o mare deschidere şi un eveniment ”cyber rodeo” pe 7 aprilie, la o altă fabrică nouă de asamblare de vehicule în care se construieşte la Austin, Texas.

Tesla şi-a mutat oficial sediul la Austin începând cu 1 decembrie, dar încă operează prima sa fabrică de maşini electrice în Fremont, California.

La nivel global, operaţiunile Tesla în trimestrul care s-a încheiat pe 31 martie au fost afectate de o creştere a numărului de cazuri de Covid-19 şi de noile restricţii de sănătate din China, care au dus la opriri temporare ale producţiei la fabrica sa din Shanghai.

În trimestrul patru, Tesla a livrat 308.600 de vehicule electrice, marcând un record pentru companie