Turcii de la Otokar livrează primele vehicule blindate Cobra II în România

vehicul blindat cobra 2 fabriucat in turcia Sursa foto: Economedia

Pe 10 iunie 2025, compania turcă Otokar a anunțat că primele vehicule tactice blindate Cobra II 4×4 au ajuns în România, marcând faza de lansare a unui contract major de apărare semnat în noiembrie 2024 între Otokar și Ministerul Apărării Naționale din România prin agenția sa de achiziții, CN Romtehnica S.A.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Paisprezece unități construite la fabrica Otokar din Sakarya au fost livrate la Mediaș, unde compania locală Automecanica va începe integrarea subsistemelor, scrie Army Recognition.

Livrarea face parte dintr-un contract pentru 1 059 de vehicule, în valoare de aproximativ 857 de milioane de euro (4,26 miliarde de RON), fără TVA, care stipulează că primele 278 de vehicule vor fi fabricate în Türkiye, în timp ce restul de 781 vor fi produse în România pe o perioadă de cinci ani, începând din ultimul trimestru al anului 2025. Contractul este descris ca fiind cel mai mare contract de export de vehicule terestre pe un singur articol din sectorul de apărare al Turciei încheiat până în prezent.

Analize Economedia

Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar

Citește și:

UPDATE Vehicule militare blindate „made in Romania”: Compania turcă Otokar intră în joint venture cu Automecanica, una dintre cele mai importante companii din industria de apărare din țară

Otokar și-a depus oferta pentru licitația de achiziție a vehiculului blindat tactic ușor 4×4 din România la 20 martie 2024. După evaluări tehnice, teste pe teren și evaluări financiare, compania a primit notificarea oficială de selecție la 4 octombrie 2024 și a finalizat contractul la 27 noiembrie 2024. Pentru a sprijini programul, Otokar a înființat o filială deținută integral în România și a semnat un acord de joint venture 50-50 cu Automecanica S.A. în aprilie 2025 pentru a forma SAROM (Sisteme Apărare România). Noua companie este responsabilă pentru producția locală, coordonarea ingineriei, marketing și asistență post-vânzare. De asemenea, acordul conturează planuri pentru integrarea subsistemelor fabricate în România și producția localizată a zece variante Cobra II specifice misiunilor, adaptate nevoilor operaționale ale României.

Contractul acoperă zece configurații Cobra II: transportoare blindate de personal (APC), vehicule de recunoaștere, APC echipate cu stații de arme telecomandate, platforme antitanc, vehicule de comandă antitanc, transportoare de mortiere de 120 mm, transportoare de mortiere de 81 mm, vehicule de geniu, vehicule de recunoaștere CBRN și ambulanțe blindate. La expoziția de apărare BSDA 2024 de la București, Otokar a prezentat o variantă pick-up a Cobra II integrată cu sistemul de arme telecomandat Anubis 3.0 dezvoltat de Pro Optica din România. Otokar a confirmat intenția de a dezvolta acorduri de offset cu furnizori români și de a sprijini inițiativele locale de cercetare și dezvoltare prin noul centru de producție de la Mediaș. Joint-venture-ul este încadrat ca un parteneriat industrial pe termen lung care implică transferul de tehnologie și consolidarea capacității industriale de apărare în România.

Citește și:

VIDEO REPORTAJ Cum sunt fabricate în Turcia primele vehicule blindate Cobra II pentru Romania

Introdus inițial în 2013, Cobra II este un vehicul blindat 4×4 modular bazat pe vehiculul Cobra I care a debutat în 1997. Acesta este propulsat de un motor diesel turbo de 6,7 litri care produce 360 de cai putere, permițând o viteză maximă de 110 km/h și o autonomie de 700 de kilometri. Vehiculul are o cocă monococă de oțel în V, proiectată să reziste la focuri de arme de calibru mic, dispozitive explozive improvizate și mine. Opțiunile de armament includ mitraliere de 7,62 mm și 12,7 mm și tunuri automate de până la 25 mm. Configurațiile Cobra II pot include funcții de comandă și control, evacuare medicală, MRAP și menținere a păcii, cu opțiuni pentru operațiuni amfibii, filtrare CBRN, anvelope run-flat și kituri de iernare. Designul său permite adaptarea la diferite condiții de teren și climă.

Cobra II a fost adoptat de 14 țări și utilizat de peste 20 de utilizatori finali din întreaga lume. Operatorii includ Azerbaidjan, Bangladesh, Tunisia, Ghana, Senegal, Coasta de Fildeș și Arabia Saudită. Forțele armate turce au utilizat vehiculul în operațiuni interne și transfrontaliere și a fost desfășurat în misiuni ale Organizației Națiunilor Unite. Recent, un Cobra II a fost utilizat de forțele ucrainene pentru evacuarea medicală în timpul operațiunilor de lângă Kursk. Programul din România reprezintă primul caz în care Cobra II este asamblat în afara Turciei și face din România primul membru al Uniunii Europene care adoptă această platformă. Conform raportului Otokar, vehiculul a fost produs în peste 30 de variante și continuă să fie adaptat pentru cerințele operaționale și tehnice specifice ale utilizatorilor.

Citește și:

În România vor fi produse 1,5 vehicule militare blindate Cobra II 4×4 pe zi, la Mediaș. Producția începe în T4

Achiziția Cobra II de către România face parte dintr-un efort mai amplu al Forțelor Terestre Române de înlocuire a echipamentelor învechite și de accelerare a modernizării, ca răspuns la evoluțiile de securitate regională care au urmat invaziei ruse la scară largă din Ucraina în 2022. Se așteaptă ca noile vehicule să contribuie la îmbunătățirea mobilității tactice, a securității convoaielor și a capacităților de protecție a frontierelor. Programul se aliniază cu alte eforturi de achiziții, cum ar fi achiziția de transportoare blindate de trupe Piranha V și de tancuri de luptă principale M1 Abrams. Contractul Cobra II sprijină obiectivul României de aliniere a forțelor sale terestre la standardele NATO, contribuind în același timp la dezvoltarea industrială internă prin producție localizată, integrarea componentelor și întreținere.

De asemenea, acordul consolidează prezența industrială a Otokar în Uniunea Europeană și sprijină obiectivul său strategic de extindere a activităților de producție și export în statele membre NATO. Potrivit declarațiilor făcute de directorul general al Otokar, Aykut Özüner, și de directorul general adjunct pentru vehicule militare, Sedef Vehbi, proiectul din România este considerat o etapă cheie în strategia de extindere globală a companiei. Președintele Automecanica, Andrei Scobioala, a declarat că joint-venture-ul urmărește să consolideze capacitățile industriale de apărare ale României și să sprijine cerințele de securitate națională. Otokar raportează că platforma Cobra II a fost utilizată de aproape 70 de utilizatori finali la nivel global și continuă să evolueze în conformitate cu cerințele specifice ale partenerilor. Întreprinderea mixtă SAROM oficializează colaborarea industrială de apărare a Turciei cu România și stabilește un cadru pe termen lung pentru producția de vehicule, activități de inginerie și cooperare regională cu centrul la Mediaș.

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.