Producătorul american de automobile electrice Tesla se confruntă cu o problemă inedită la uzina sa de la Grünheide, din apropiere de Berlin, unde au dispărut 65.000 ceşti de cafea, transmite DPA, citată de Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Managerul uzinei, André Thierig, a abordat această problemă la o reuniune cu personalul, care a avut loc luni, şi la care a anunţat că lipesc de pe inventar cele 65.000 de ceşti de cafea.

“Statistic, fiecare dintre voi are acasă cinci ceşti de cafea”, a remarcat în mod ironic Thierig la reuniunea de luni, potrivit informaţiilor dezvăluite de cotidianul financiar Handelsblatt.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Ulterior, André Thierig a revenit precizând că declaraţiile sale cu privire la ceştile de cafea lipsă nu au fost o acuzaţie. În plus, Thierig a subliniat că la reuniunea de luni au fost discutate şi alte subiecte, precum construirea unei săli de fitness pentru cei aproximativ 12.000 de angajaţi ai uzinei Tesla.

De-a lungul timpului, constructorul auto a achiziţionat numeroase ceşti de cafea pentru angajaţii săi dar deocamdată nu este clar unde au dispărut aceste ceşti. Aceasta nu este o problemă cu care se confruntă doar Tesla, afectând şi alte companii.

În plus, din cauza dispariţiei tacâmurilor de la cantina uzinei de la Grünheide, acestea nu mai sunt oferite angajaţilor. Între timp, conducerea uzinei a introdus ceşti reciclabile.

Tesla, companie controlată de miliardarul american Elon Musk, a inaugurat în urmă cu doi ani prima sa uzină din Europa la Grünheide, în apropiere de Berlin. Capacitatea de producţie a uzinei urmează să fie majorată şi o procedură de aprobare a lucrărilor de extindere a uzinei a fost demarată la nivelul landului Brandenburg.