Potrivit DRDP Iași, în acest punct, constructorul are mobilizate 117 autobasculante pentru transportul materialelor și utilaje (autogreder, încărcător frontal, buldozer, cilindru compactor), fiind în lucru platformele pentru depozitarea materialelor, alături de bretelele și pasajele pentru traversarea drumurilor locale și între tronsoanele de autostrăzi, aflate în stadii de execuție de aproximativ 20%.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
Nod turbion A7-A8, date tehnice:
Stadiul fizic al lucrărilor la Autostrada Moldovei pe tronsonul Bacău – Pașcani este următorul, potrvit datelor Cestrin. Pe lotul 1 Săucești – Trifești este de 27%, pe lotul 2 Trifești – Gherăiești este de 23%, iar pe lotul 3 Mircești – Pașcani a ajuns la 26,7%.
Secțiunea Bacău-Pașcani are o lungime de 77 kilometri.
Contractele pentru cele trei loturi ale Autostrăzii Bacău – Pașcani au fost semnate în februarie 2023 cu UMB, cel mai puternic constructor din România. Lucrările au început din mai 2023, iar termenul contractual de finalizare este noiembrie 2025.