O afacere de familie din Elveția lansează în România o divizie de business în domeniul energiei inteligente

energie, schimbari climatice, natura, vreme Sursa foto: Pexels

Sectorul construcțiilor din UE este cel mai mare consumator energetic unic din Europa, absorbind 40% din energie, iar aproximativ 75% din clădiri sunt ineficiente din punct de vedere energetic. În ceea ce privește România, sectorul clădirilor acoperă aproximativ 45% din consumul total de energie. Datele sunt amintite de CC Trust Group, o afacere de familie fondată de antreprenorul elvețian Claudio Cisullo, care tocmai a intrat în sectorul de eficiență energetică cu o franciză în domeniul clădirilor inteligente, și în România.

Activând sub umbrela CC Trust Smart Energy Group, compania și-a asigurat drepturile exclusive în cadrul Uniunii Europene pentru o franciză specializată în servicii de optimizare a consumului de energie electrică în clădiri. Într-un context în care trendul spre “clădiri smart” este evident, creșterea accelerată a prețurilor la energie din ultima perioadă a intensificat nevoia pentru soluții și servicii care să ducă la reducerea consumului de electricitate.

În prezent, franciza în domeniul eficienței energetice dezvoltă operațiuni în Orientul Mijlociu. Serviciile propuse pornesc de la înregistrarea datelor referitoare la consumul de electricitate, realizând analiza, optimizarea și execuția programelor de reducere a consumului de energie electrică pentru ansambluri mari de clădiri ce includ edificii guvernamentale, spitale, hoteluri, clădiri mari de birouri, centre comerciale și complexuri rezidențiale. Prin implementarea măsurilor inteligente de eficientizare a consumului de electricitate se obține o reducere a cheltuielilor cu 20 – 40% per clădire, susțin reprezentanții firmei.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Fondatorul și proprietarul CC Trust Group, Claudio Cisullo este activ deja pe piața din România. El este fondatorul și Președintele Chain IQ Group, furnizor de servicii de achiziții indirecte activ la nivel global, cu peste 250 de angajați în România, proprietarul și Președintele grupului de investiții concentrat pe sectorul imobiliar local, ACC Investments, Președintele Consiliului de Administrație al principalului dezvoltator de proiecte imobiliare ”green” din România, One United Properties și membru al Board-ului Ringier Holding Group, principala companie media europeană prezentă și la nivel local.

Potrivit Agenției Internaționale pentru Energie, clădirile sunt responsabile pentru aproape 30% din consumul de energie la nivel global și produc aproape 15% din emisiile directe de CO2, în prezent emisiile generate de clădiri atingând cel mai ridicat nivel din istorie, aproximativ 10 Gigatone (Gt), potrivit datelor companiei. 

Sectorul construcțiilor din UE este cel mai mare consumator energetic unic din Europa, absorbind 40% din energie, iar aproximativ 75% din clădiri sunt ineficiente din punct de vedere energetic.

În ceea ce privește România, sectorul clădirilor acoperă aproximativ 45% din consumul total de energie. Pentru atingerea obiectivelor și țintelor de eficiență energetică stabilite prin documentele de strategie națională și europeană, fondul local de clădiri are nevoie de o performanță energetică sporită. Spațiile administrației publice, clădirile educaționale și cele comerciale însumează circa 75% din consumul nerezidențial de energie, fiecare cu 20-25% din total (arată un studiu Energy Efficiency Group pentru Asociația Română pentru Promovarea Eficienței Energetice).