Germania și Europa sunt pregătite să facă față consecințelor în cazul în care Rusia va decide să oprească complet livrările de gaze, a declarat sâmbătă cancelarul țării, Olaf Scholz, scrie Bloomberg.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Germania s-a pregătit „pentru ca Rusia să întrerupă în mare parte livrările de gaze din cauza războiului împotriva Ucrainei”, a declarat Scholz, adăugând că țara sa a înființat terminale pe coasta de nord a Germaniei pentru a importa gaze lichide.

Cea mai mare economie a Europei se află în centrul crizei energetice de pe continent, în condițiile în care președintele rus Vladimir Putin reduce livrările ca represalii la sancțiunile legate de războiul din Ucraina. Au crescut îngrijorările că Germania s-ar putea confrunta cu un val de falimente în urma crizei.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

„Am economisit gaz. Folosim din nou capacitățile de producție ale centralelor electrice pe cărbune. La începutul anului viitor vom avea posibilitatea de a folosi centralele nucleare rămase în sudul Germaniei, dacă va fi necesar”, a declarat cancelarul.

Declarațiile sale vin după o decizie criticată pe scară largă a ministrului său al economiei, Robert Habeck, de a menține două dintre centralele nucleare ale țării în rezervă de rezervă.

Acest plan a primit o lovitură dură atunci când operatorul centralelor s-a adresat lui Habeck într-o scrisoare în care spunea că acest lucru „nu este fezabil din punct de vedere tehnic și, prin urmare, nu este potrivit ca mijloc de a asigura cota de aprovizionare a acestor centrale”.