Americanii de la White Star Real Estate vor dezvolta 268 de apartamente în Liberty Technology Park, proiect cumpărat în 2019 de la Ion Sturza, fostul premier al Moldovei

liberty Sursa foto: Liberty Technology Park

White Star Real Estate a obținut autorizația de construire pentru Liberty Residential, care înseamnă extinderea Liberty Technology Park din Cluj-Napoca, preluat în 2019 de la fostul Ion Sturza, fostul premier al Republicii Moldova, într-o tranzacție estimată la 40 de milioane de euro. Americanii vor dezvolta 268 de apartamente în două blocuri de șase etaje.

Livrarea acestora e estimată pentru T1 2023.

Cele două clădiri sunt concepute cu un parc mare în mijloc la care se adaugă facilități precum servicii medicale, centru de fitness, restaurante, stații de încărcare a mașinilor electrice, bancomate, săli de conferințe.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În cadrul proiectului vor mai fi dezvoltate o zonă de retail și servicii de 5.000 mp, iar în prezent se află în dezvoltare trei noi clădiri de birouri.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Liberty Technology Park a fost dezvoltat pe terenul de 4,5 hectare al fabricii de mobilă Libertatea din Cluj-Napoca și a fost demarat prin renovarea și modernizarea a patru clădiri cu o suprafață de 17.000 de metri pătrați.

Investiția susținută de Ion Sturza, prin fondul său de investiții, Fribourg Capital, se ridică la circa 15 milioane de euro. De altfel, Ion Sturza a anunțat anterior tranzacției că suprafața proiectului poate fi extinsă până la 63.000 de metri pătrați.

White Star Real Estate administrează și clădirile de birouri Lakeview Office Building de 26.000 mp, Charles de Gaulle Plaza de 25.000 mp și Victoria Center de 8.200 mp, toate trei din București.