ANALIZĂ Cât câștigă bancherii din România: ING Bank, Garanti Bank și BCR, băncile care plătesc cel mai bine

bani

ING Bank, Garanti Bank și Banca Comercială Română (BCR) sunt băncile care oferă cele mai mari salarii medii nete din România, potrivit calculelor Economedia realizate pe baza datelor de la Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC). Au fost luate în calcul firmele din domeniul financiar-bancar cu cele mai mari cifre de afaceri.

ING Bank avea 2.147 de salariați în România în 2020 (sucursala București, conform datelor transmise de ONRC), iar salariul mediu net pe lună era de 9.215 lei (1.863 euro) în 2020. (Salariul mediu net a fost calculat după formula: cheltuieli totale de personal/ număr de angajaţi/ 1,7 diferenţa brut/ net/ 12 luni). El a crescut de la 8.882 lei (1.812 euro) în 2019.

Garanti BBVA este prezentă în România din 1998 și deținută de Garanti BBVA Turcia, a doua bancă privată locală, ca mărime. Grupul financiar spaniol Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) este acţionarul majoritar al Garanti BBVA Turcia. În România, compania deține 935 de angajați, iar salariul mediu net în 2020 a fost de 6.894 lei (1.393 euro), în creștere de la 6.552 lei (1.337 euro) în 2019.

Pe locul trei în clasamentul ONRC este prezentă Banca Comercială Română (BCR), membră a Erste Group. BCR avea în 2020 un număr de 5.177 angajați, iar salariul mediu net pe lună era de 6.590 lei (1.332 euro). Spre comparație, în 2019 era de 6.100 lei (1.245 euro).

Pe ultimul loc în ceea ce privește salariul se află CEC Bank, care oferă angajaților săi 4.198 lei (848 euro). Anul anterior compania oferea 3.895 lei (795 euro).

În top se află doar două bănci cu capital românesc: CEC Bank și Banca Transilvania. 

Banca Transilvania își recompensa cei peste 8.000 de angajați cu un salariu mediu net de 5,891 lei (1.202 euro), în creștere de la 5.660 lei (1.155 euro) în 2019. Profitul net consolidat al Grupului BT este de 1,669 miliarde de lei, la 30 septembrie, dintre care 1,474 miliarde de lei aparțin Băncii Trnsilvania, iar aproximativ 195 milioane de lei, subsidiarelor şi participaţiilor de capital.

FirmaNumăr salariați 2020Cheltuieli de personal 2020Salariu mediu net/luna leiSalariu mediu net/lună euro
ING Bank Sucursala București2.147403.603.8439.2151.863
Garanti Bank935131.492.5806.8941.393
Banca Comercială Română (BCR)5.177695.984.0376.5901.332
OTP Bank1.646218.421.9706.5051.315
Unicredit Bank3.033379.069.1706.1271.238
Raiffeisen Bank4.894603.730.0176.0471.222
Banca Transilvania8.029964.929.4255.8911.191
BRD – GROUPE SOCIETE GENERALE6.490757.901.1245.7251.157
Alpha Bank1.864195.028.1795.1291.036
CEC Bank5.442466.092.0724.198848

Sursă: Date ONRC

Sursa foto: Pixabay.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.