Analiză. Companiile din România care oferă salarii lunare de mii de euro: Huawei, Romatsa și Microsoft / Șase din 10 firme cu cele mai mari cheltuieli de personal sunt companii de stat

bani, salarii, calcul pixabay.com

Huawei, Romatsa și Microsoft oferă angajaților cele mai mari salarii medii nete, atunci când luăm în calcul primele 100 de companii din România după cheltuielile de personal, arată calculele Economedia realizate pe baza datelor de la Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC).

Huawei este una dintre cele mai cunoscute companii de telecomunicații din China. În România, firma avea în 2020 un număr de 920 de angajați, mai puțin față de 2019. Potrivit calculelor Economedia, salariul mediu net pe lună în 2020 a fost de aproape 23.000 lei, în creștere în comparație cu 2019 (22.300 lei). Astfel, salariul mediu net în Huawei ajunge la peste 4.600 de euro. (Salariul mediu net a fost calculat după formula: cheltuieli totale de personal/ număr de angajaţi/ 1,7 (diferenţa brut/ net)/ 12 luni)

Pe locul doi se află Administrația Română a Serviciilor de Trafic Aerian – Romatsa, o companie de stat care deține monopolul natural al serviciilor de trafic aerian în România. A fost înființată în anul 1991 și se află sub autoritatea Ministerului Transporturilor, Construcțiilor și Turismului. Compania avea în 2020 un număr de 1.631 de angajați. Salariul mediu net plătit în 2020 pe lună ajungea la 21.000 lei (4.300 euro), mai puțin în comparație cu anul 2019 – 23.500 lei.

Următoarea în clasamentul ONRC se numără compania Microsoft, compania americană fondată de Bill Gates, unul dintre cei mai mari producători de software din lume, cu peste 90.000 de angajați în mai mult de 100 de țări. Microsoft avea 1.033 de angajați în România în 2020, iar salariul mediu net pe lună era de 11.700 lei (2.400 euro).

În top 5 companii cu cele mai mari salarii medii nete în 2020 se numără ING Business Shared Services B.V. Amsterdam – Sucursala București, din care face parte ING Tech (11.700 lei/lună, 2.400 euro), Nuclearelectrica (10.700 lei/lună, 2.200 euro) și Bitdefender (9.874 lei/lună, 2.000 euro).

Companiile de stat se numără în top 50 companii cu cele mai mari bugete pe salarii

Nuclearelectrica, Hidroelectrica, Transelectric, Romgaz, Tranzgaz și Metrorex sunt printre cele mai cunoscute firmele de stat care se află în top 50 companii cu cele mai mari salarii medii nete.

De asemenea, în topul 50 al companiilor analizate de Economedia se regăsesc cele din domeniul financiar-bancar: ING Bank, BCR, OTP Bank, Unicredit Bank, Raiffeisen Bank, Banca Transilvania și BRD.

O bună parte dintre companiile din top 50 reprezintă firme din domenii tehnologic, printre cele mai cunoscute nume fiind Bitdifender, Endava, Cognizant, Oracle, Honeywell, Nokia, Vodafone, Luxoft, Orange sau Telekom.

Cele mai mari bugete de salarii

Din top 10 companii cu cele mai mari cheltuieli cu salariile, 6 au fost companii de stat, în timp ce doar 4 sunt companii private, dintre care două business-uri românești.

Cele mai mari cheltuieli cu personalul le-a avut gigantul austriac OMV Petrom, care a virat nu mai puțin de 1,62 miliarde lei în această direcție, în creștere de la 1,56 miliarde lei în 2019. Compania Națională de Căi Ferate CFR SA s-a situat pe locul 2, cu cheltuieli totale de personal de 1,6 miliarde lei, mai mult decât cele 1,51 miliarde lei din 2019. Automobile Dacia completează top trei cu cheltuieli de personal de 1,45 miliarde lei, care au scăzut însă de la 1,61 miliarde lei în 2019.

Următoarele cele mai mari cheltuieli de personal sunt la: Romsilva (1,18 miliarde lei în 2020, 1,19 miliarde lei în 2020), Complexul Energetic Oltenia (1,02 miliarde lei în 2020 față de 1,01 miliarde lei în 2019), Dedeman (990 milioane lei față de 866 milioane lei în 2019), Poșta Română (979 milioane lei în 2020, față de 909 milioane lei în 2019), Banca Transilvania (964 milioane lei în 2020, față de 897 milioane lei în 2019), CFR Călători (944 milioane lei în 2020, față de 941 milioane lei în 2019) și Societatea de Transport București (909 milioane lei în 2020, față de 885 milioane lei în 2019).

Abia după top 10 mai vin o serie de companii private, precum Kaufland (883 milioane lei) sau Profi (847 milioane lei).

Top 100 de companii cu cele mai mari salarii medii nete (calculele au fost realizate în funcție de top 100 companii cu cele mai mari cheltuieli de personal din România):

Firma Cheltuieli de personal 2020Număr salariați 2020Salariu mediu net lunar 2020 (lei)Salariu mediu net lunar 2020 (euro)
HUAWEI TECHNOLOGIES SRL431.619.69492022997,644693,396
ADMINISTRATIA ROMANA A SERVICIILOR DE TRAFIC AERIAN ROMATSA RA700.984.2711.63121068,044299,6
MICROSOFT ROMANIA SRL247.502.1831.03311744,882396,914
ING BUSINESS SHARED SERVICES B.V. AMSTERDAM – SUCURSALA BUCUREȘTI206.828.794865117212392,041
SOCIETATEA NATIONALA “NUCLEARELECTRICA” SA442.588.5812.02810697,992183,263
BITDEFENDER SRL270.921.2371.3549808,3112001,696
ENDAVA ROMANIA SRL589.277.6832.9659742,3811988,241
ING BANK N.V. AMSTERDAM SUCURSALA BUCURESTI403.603.8432.1479214,9521880,602
COGNIZANT TECHNOLOGY SOLUTIONS ROMANIA S.R.L.352.282.1721.8769205,0821878,588
HONEYWELL ROMANIA SRL229.190.6531.2608916,5361819,701
ORACLE ROMANIA SRL422.470.2642.3258907,2371817,804
IBM ROMANIA SRL594.269.2433.2918851,671806,463
ORACLE GLOBAL SERVICES ROMANIA S.R.L.349.959.2082.0018573,1451749,621
NOKIA NETWORKS S.R.L.318.117.6791.8998211,6921675,856
VODAFONE ROMÂNIA TECHNOLOGIES SRL381.705.6502.2988142,3241661,699
COMPANIA NATIONALA “AEROPORTURI BUCURESTI” SA231.784.5761.4158029,6741638,709
ERICSSON TELECOMMUNICATIONS ROMANIA SRL433.562.2692.6997874,4171607,024
LUXOFT PROFESSIONAL ROMANIA SRL282.161.2411.7747796,7491591,173
SOCIETE GENERALE GLOBAL SOLUTION CENTRE S.A.327.094.3502.1657406,0221511,433
ATOS IT SOLUTIONS AND SERVICES SRL360.258.2432.4197300,4211489,882
CAMERON ROMÂNIA SRL211.974.1961.4257291,8541488,133
OMV PETROM SA1.627.663.94810.9497287,191487,182
SOCIETATEA NATIONALA DE GAZE NATURALE ” ROMGAZ ” SA792.276.8875.5317021,7141433,003
SOCIETATEA DE PRODUCERE A ENERGIEI ELECTRICE IN HIDROCENTRALE ” HIDROELECTRICA” S.A.470.562.1243.3546877,3911403,549
ORANGE ROMANIA SA334.951.8862.4546690,7951365,468
METROREX SA683.245.8595.0346653,2471357,805
BANCA COMERCIALA ROMANA SA695.984.0375.1776590,0841344,915
OTP BANK ROMANIA SA218.421.9701.6466504,8361327,517
ACCENTURE SERVICES SRL362.465.7292.8116320,8571289,971
COMPANIA NATIONALA DE TRANSPORT AL ENERGIEI ELECTRICE “TRANSELECTRICA” SA257.505.1262.0216245,8191274,657
GENPACT ROMANIA SRL346.445.9412.7416195,7841264,446
RENAULT TECHNOLOGIE ROUMANIE S.R.L.269.547.4882.1396177,2381260,661
UNICREDIT BANK S.A.379.069.1703.0336126,5491250,316
RAIFFEISEN BANK SA603.730.0174.8946047,1211234,106
UBISOFT SRL220.424.8301.7966016,2241227,801
TELEKOM ROMANIA COMMUNICATIONS S.A.414.129.1123.3995972,4761218,873
BANCA TRANSILVANIA SA964.929.4258.0295891,2021202,286
BRD – GROUPE SOCIETE GENERALE SA757.901.1246.4905724,5021168,266
APA NOVA BUCURESTI SA217.127.1591.8675700,8511163,439
EMERSON SRL295.389.6632.6855392,8811100,588
DISTRIGAZ SUD RETELE SRL290.789.9582.6545370,9151096,105
AUTOMOBILE-DACIA SA1.457.908.30713.6855222,2211065,759
SCHAEFFLER ROMANIA SRL458.202.6864.3145206,5171062,555
ALRO SA255.487.0742.4275160,2291053,108
HELLA ROMÂNIA SRL457.802.0234.3635143,5421049,703
SOCIETATEA NAŢIONALĂ DE TRANSPORT GAZE NATURALE TRANSGAZ SA431.952.3484.1535098,5151040,513
DELGAZ GRID S.A.530.415.1655.1065092,1941039,223
AMAZON DEVELOPMENT CENTER (ROMANIA) SRL327.700.4453.2095005,8421021,6
CONTINENTAL AUTOMOTIVE PRODUCTS SRL249.527.2982.4455002,7531020,97
FLEXTRONICS ROMÂNIA SRL324.630.5453.2814850,126989,8215
VARD TULCEA S.A.315.323.2793.2914696,756958,5216
CONTINENTAL AUTOMOTIVE SYSTEMS SRL348.239.8893.7184591,335937,0071
ROBERT BOSCH SRL368.288.5143.9544565,847931,8055
MICHELIN ROMANIA S.A.364.304.1893.9244550,981928,7716
COMPANIA NAŢIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A.577.524.7586.5074350,705887,899
DANTE INTERNATIONAL SA269.810.5113.0884283,033874,0883
DEDEMAN SRL990.207.42011.3744267,591870,9369
CEC BANK SA466.092.0725.4424198,392856,8147
CENTRUL MEDICAL UNIREA SRL225.267.6442.6604151,328847,2097
ADIENT AUTOMOTIVE ROMANIA SRL329.327.5763.8954144,675845,852
SOCIETATEA COMPLEXUL ENERGETIC OLTENIA S.A.1.026.729.09712.1934127,767842,4013
SOCIETATEA DE TRANSPORT BUCUREŞTI STB S.A.909.239.14411.0254042,68825,0367
ADECCO RESURSE UMANE SRL263.298.6253.2893924,231800,8634
METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL278.027.4403.5233868,52789,4939
SOCIETATEA NATIONALA DE TRANSPORT FEROVIAR DE CALATORI – CFR – CALATORI SA944.112.23312.0843829,859781,6038
REGIA NATIONALA A PADURILOR ROMSILVA RA1.188.263.64415.2483820,056779,6033
LIDL DISCOUNT SRL662.386.5198.7793698,591754,8144
VODAFONE ROMANIA SA288.214.8793.9063617,046738,1726
BOSCH AUTOMOTIVE S.R.L.220.420.5513.0063594,454733,5621
SENSIBLU SRL248.440.9563.3993582,959731,2162
PIRELLI TYRES ROMANIA SRL276.913.0533.7943577,799730,1631
COMPUTER GENERATED SOLUTIONS ROMANIA SRL220.836.9663.0273576,261729,8491
SOCIETATEA COMPLEXUL ENERGETIC HUNEDOARA S.A.294.021.9394.0433564,887727,5281
COMPANIA MUNICIPALĂ TERMOENERGETICA BUCUREŞTI S.A.218.778.2333.0123560,565726,646
AUTOLIV ROMANIA SRL571.995.5177.9103544,753723,419
COMPANIA NATIONALA DE CAI FERATE “CFR” SA1.600.783.87622.3563510,011716,3287
LIBERTY GALATI S.A.355.516.0515.0263467,421707,6369
KAUFLAND ROMANIA SCS883.031.02613.1083302,246673,9277
APTIV TECHNOLOGY SERVICES & SOLUTIONS S.R.L.215.765.9673.2853219,715657,0847
REWE (ROMANIA) SRL339.714.0345.2133194,446651,9278
FORD ROMANIA SA400.444.2386.1813175,8648,1224
ARCTIC SA231.808.8783.6043152,936643,4563
FAN COURIER EXPRESS SRL208.436.8503.3303068,316626,187
LUGERA & MAKLER SRL251.652.8824.0813022,77616,8919
ALTEX ROMANIA SRL249.063.2254.0433019,783616,2822
SOCIETATEA NATIONALA DE TRANSPORT FEROVIAR DE MARFA “CFR – MARFA” SA296.023.4704.8083018,085615,9358
AUCHAN ROMÂNIA SA502.233.9448.2702976,942607,5392
CARREFOUR ROMANIA SA619.737.49410.5232886,942589,1718
PREMIER RESTAURANTS ROMANIA SRL224.291.2113.8122884,225588,6174
MEGA IMAGE SRL638.549.47410.9642854,929582,6386
SELGROS CASH & CARRY SRL266.647.0344.6172831,045577,7642
RCS & RDS SA675.351.53913.0562535,652517,4799
ARAMIS INVEST SRL231.637.6484.6402447,152499,4188
PROFI ROM FOOD SRL847.181.61017.9792309,834471,3947
LEONI WIRING SYSTEMS RO SRL242.316.0215.1722296,643468,7026
YAZAKI ROMANIA SRL287.725.5046.3002238,761456,8899
LEAR CORPORATION ROMANIA SRL215.733.0434.8512179,994444,8967
COMPANIA NATIONALA POSTA ROMANA SA979.742.52223.0452084,035425,3133
SEWS ROMANIA SRL210.876.3945.2041986,372405,382
SE BORDNETZE SRL285.527.4367.1661953,174398,6069

Sumele sunt exprimate în lei

Sursă: Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC)

sursa foto: Pixabay.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.